Windows

PunkBuster Nedir ve Bilgisayardan Silebilir miyim?

PunkBuster nedir diye soruyorsanız söyleyelim; bazı bilgisayar oyunlarıyla beraber yüklenen anti-cheat yani hile önleme programıdır.

Bilgisayarınızda arka planda çalışan iki işlem (PnkBstrA.exe ve PnkBstrB.exe) ile çalışmaktadır. PunkBuster, çevrimiçi oyunlarda hile kullanmamanız için sisteminizi izler.

PunkBuster nedir?

PunkBuster nedir ve silebilir miyim?

Even Balance firması tarafından geliştirilen PunkBuster, uzun bir geçmişe sahiptir. 2000 yılında kurulan ve ilk olarak 2001’de Return to Castle Wolfenstein oyununa entegre olarak oyun dünyasına adım atmış bulunuyor. Windows’un yanı sıra Mac ve Linux için de mevcuttur. Mac veya Linux oyuncuları arka planda PunkBuster’ın çalıştığını fark etmişlerdir. PunkBuster, onu kullanan bir oyun yüklediğinizde otomatik olarak yüklenir.

Bu yazılım bilgisayarınızda arka planda çalışır. PunkBuster kullanan bir çevrimiçi çok oyunculu oyun oynuyorsanız ve PunkBuster kurulu güvenli bir sunucuya bağlıysanız, bilinen “hile” veya “hack” programlarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bilgisayarınızın belleğini tarar.

Başka bir deyişle bir antivirüs programı gibi çok çalışır, ancak kötü amaçlı yazılım yerine hile programları için PC’nizi tarar. Özellikle PunkBuster size FPS oyunlarında “aimbots”, çevrimiçi oyunlarda tam haritayı gösteren “harita hacks”, duvarlardan görmenizi sağlayan araçlar ve size haksız avantaj sağlayan her şeyi içeren araçları arar.

PunkBuster sadece PC’nizde çalışan süreçlere bakmaz; oyun dosyalarını değiştirip değiştirmediğinizi de kontrol edebilir.

PunkBuster ne zaman çalışır?

PunkBuster nedir ve silebilir miyim?

Anti-cheat özelliği yalnızca PunkBuster açık olan bir sunucuda oyun oynarken aktifleşir. Oyunlar PunkBuster’ı desteklemek için özel olarak tasarlanmış olmalı ve PunkBuster’ın gerekli olup olmadığını anlamak için her oyun sunucusunun operatörüne bağlıdır. Ancak PunkBuster gerektiren bir sunucuya bağlıyken, aldatmadığınızdan emin olmak için PC’nizi arka planda izler.

Sunucuya bağlıyken, sunucu yöneticisi, sisteminize göz atmak için oyununuzun ekran görüntülerini almak ve aoyun hakkındaki bilgileri görüntülemek de dahil olmak üzere kullanabilecekleri çeşitli araçlara sahiptir.

İlgili  Windows Terminal, 0.3 sürümüyle yeni özellikler alıyor

PunkBuster şüpheli bir şey fark ederse PunkBuster özellikli sunucular sizi yasaklayabilir. Bazen bir uyarı alırsınız, ancak çalmakta olduğunuz oyunun CD anahtarına veya çalmakta olduğunuz PC’nin donanım bilgilerine bağlı olarak daimi olarak yasaklanmış olabilirsiniz. Bu kalıcı yasaklar, herhangi bir PunkBuster özellikli oyunu o PC’deki herhangi bir PunkBuster özellikli sunucuda oynamanıza engel olabilir.

Punkbuster benim hakkımda bilgi topluyor mu?

PunkBuster nedir ve silebilir miyim?

PunkBuster yüklüyse eğer her zaman PC’nizde arka planda çalışır. İşte bu yüzden Görev Yöneticisi’nde PnkBstrA.exe işlemini ve Hizmetler uygulamasındaki PnkBstrA hizmetini görüyorsunuz.

PunkBuster aslında çoğu zaman bir şey yapmıyor. Sadece PunkBuster ile entegre olan bir çevrimiçi oyun oynarken ve PunkBuster özellikli bir sunucuda oynuyor olduğunuzda devreye girer. Değilseniz; PunkBuster tanım güncellemelerini indirmekten başka bir şey yapmaz.

Hangi oyunlarda mevcut?

PunkBuster eskiden olduğu kadar yaygın değil. Modern oyunlar Steam’e yerleşik Valve Anti-Cheat System (VAC) gibi diğer anti-hile araçlarına geçmiştir. Overwatch gibi Blizzard oyunlarında da yerleşik bir anti-hile özelliği var.

PunkBuster’ı genişletmeye yönelik son büyük oyun 2015 yılında piyasaya sürülen Battlefield Hardline oldu, ancak birçok eski Battlefield oyununa da entegre edildi. PunkBuster ayrıca Call of Duty 4: Modern Warfare gibi eski Call of Duty oyunlarının yanı sıra Far Cry 3 ve Assassin Creed 4: Black Flag gibi oyunların da bir parçasıdır.

Bununla birlikte, PunkBuster 2015’ten bu yana yeni bir çevrimiçi oyuna entegre edilmemiştir.

PunkBuster’ı silebilir miyim?

PunkBuster gerektirmeyen bir online oyun oynuyorsanız, evet silebilirsiniz.

Bunu yapmak için Denetim Masası> Program Ekle Kaldır’a gidin. Yüklü programlar listesinde “PunkBuster Services” i seçin ve ardından “Kaldır / Değiştir” düğmesine tıklayın.

PunkBuster nedir ve silebilir miyim?

Bir sebepten dolayı PunkBuster’a ihtiyacınız varsa, bir oyunda çevrimiçi çok oyunculu bir sunucuya bağlanmaya çalışırken PunkBuster ile ilgili bir hata mesajı görürsünüz. İndirmek ve kurmak için resmi PunkBuster indirme sayfasına gidebilirsiniz.

İlgili  Windows 10 20H2 Sürümü Yüklü Olup Olmadığını Kontrol Etmek

PunkBuster nedir ve silebilir miyim?

Yükledikten sonra PunkBuster sunuculara bağlanabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir