Windows

Windows 10 1909 Güncellemesi Nedir ve Neden Yüklemeliyiz?

Windows 10’un bir sonraki ana sürümü olan 1909 güncellemesi yakında geliyor ve bilmeniz gereken tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Windows 10 1909 sürümü, Microsoft’un masaüstü işletim sistemi için sekizinci özellik güncellemesidir. 19H2 Kasım 2019 Güncellemesi, Mayıs 2019 Güncellemesi gibi bir pazarlama adına veya benzer bir adın seçilmesine kadar şirketin geliştirmeye atadığı dahili kod adıdır. Ancak, teknik olarak 1909 sürümdür.

19H2 güncelleştirmesi, Windows 10‘un yalnızca başka bir sürümüdür, ancak önceki sürümlerden farklı olarak, bu güncelleştirme küçük bir güncelleme ve zaten 1903 Güncellemesini çalıştıran cihazlara toplu bir güncelleştirme olarak gelecektir. Bu, güncelleme işleminin tıpkı aylık bir güncelleme gibi hızlı bir şekilde yükleneceği anlamına gelmektedir. Bu durumda akıllara tek bir soru geliyor, Windows 10 1909 güncellemesi ne zaman çıkıyor?

Windows 10 1909 Sürümü Çıkış Tarihi

Yeni özellik güncellemesinin Kasım 2019’da çıkması bekleniyor ve Windows 10’u çalıştıran bilgisayarlar için ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak.

Microsoft 1909 sürümünü kademeli olarak piyasaya sürecek, yani hiçbir cihaz yeni sürümü aynı gün alamayacak. Bunun yerine, tam olarak uyumlu olduğu bilinen cihazlar öncelikli olarak indirecek. Ardından, güncelleme daha fazla test yapıldığından ve engelleme hataları olmadığından, şirket güncellemeyi daha geniş bir kullanıma sunacaktır. Ancak, güncelleme otomatik olarak indirilmez ve kurulmaz, Windows Update ayarları sayfasından yükseltmeyi manuel olarak başlatmanız gerekir.

Cihazınız 1903 sürümünü çalıştırıyorsa, 1909 sürümü, tam bir yeniden yüklemeye gerek kalmadan toplu güncelleme olarak indirilir ve yüklenir.

Öte yandan, cihazınız 1809 sürümü veya 1803 sürümü gibi daha eski bir sürümü kullanıyorsa, Windows 10 19H2 güncellemesi normal yükseltme işlemini indirecek ve kullanacaktır, bu da tam bir yeniden yükleme yapılması gerektiği anlamına geliyor.

İlgili  Windows 10 Yapı 18908 (2004) Yeni Özelliklerle Beraber Çıktı

Yeni güncelleme otomatik olarak yüklenmeyecek olsa da, cihazınız hizmet sonuna yakın işletim sisteminin daha eski bir sürümünü kullanıyorsa, Windows 10 1909 sürümünü otomatik olarak indirip yükleyecektir (ancak hemen değil).

Bilgisayarınızın 19H2 güncellemesini otomatik olarak görmemesi durumunda, güncelleme şu anda sizin için uyumlu olmadığı anlamına gelebilir. Tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız ve riskleri anlamadığınız sürece, Windows 10’un yeni bir sürümünü zorla yüklemnizin önerilmemesinin nedenlerinden biri de budur.

Windows 10 19H2 Güncelleme Sürümü Numarası

Daha önceki sürümlerle aynı sürüm düzeninin ardından, bu yeni sürüm, sürümün değil, geliştirmenin tamamlanma yılı ve ayını belirten Windows 10 1909 Sürümü olarak biliniyor.

Windows 10 1909 Güncellemesi Kurulumu

Kasım 2019 güncellemesi geldiğinde ve cihazınızla uyumlu olduğunda, düzenli bir güncelleme olarak yüklemek üzere Windows Update’ten bir bildirim alırsınız.

Otomatik olarak erişilinceye kadar beklemek istemezseniz, yeni sürümü Media Creation Tool ve Update Assistant‘ı kullanarak yüklemek mümkündür. Bu yolları kullanmak istemiyorsanız, Windows 10 1909 ISO dosyasını da indirebilirsiniz. Bununla birlikte, Kasım 2019 Güncelleştirmesi‘ni çalıştırıyor olsanız bile, bu araçların kullanılmasının işletim sisteminin tam olarak yeniden yüklenmesini sağlayacağını unutmayın.

Windows 10 1909 Güncellemesi Yükseltme Nedenleri

Bu süre zarfında, güncelleme bilgisayarınızı kullanma şeklinizi değiştirecek önemli yeni özellikler veya değişiklikler içermemesine rağmen, yeni sürüm 1903 için mevcut tüm yamaları ekleyeceği için yükseltme yapmak iyi bir fikirdir, ayrıca ek düzeltmeler ve iyileştirmelerde alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir