Windows

Windows 10 2004 Özellikleri Neler

Windows 10 2004 özellikleri ile birlikte 27 Mayıs itibariyle çıkmış durumda. Windows 10 2004, normalde Mayıs ayının başlarında çıkarılacaktı fakat salgın sebebiyle ertelendi. Windows 10’un 2004 sürümü ile birlikte birçok yeni özelliğe kavuşuyoruz. Bu özellikleri sizler için derledik.

Windows 10 2004 Özellikleri Neler İçeriyor?

Windows 10 2004 sürümü ile beraber görev yöneticisinde birkaç güncelleme yapıldı. Bu güncellemelerden ilki artık görev yöneticisinde ekran kartı sıcaklığı yer alacak. Bu da kullanıcıların ekran kartının ne kadar ısındığını bilmesini sağlayacak. Ek olarak şunu da belirtmeliyiz ki ekran kartı değerlerini görebilmeniz için güncel bir ekran kartı sürücüsüne ihtiyacınız olabilir.

Görev yöneticisinde yapılan yenilikler yalnızca ekran kartı ile ilgili değil. Bir diğer yenilik ise disk türünü öğrenmek. Artık bir diskin hangi türde olduğunu görev yöneticisi sayesinde öğrenebiliyoruz. SSD ve HDD desteği bulunan bu sistemde diskin türü diskin altında yer alacak.

Windows 10 2004 Özellikleri

Windows 10 2004 Özellikleri

Windows 10, performans optimizasyon alanında da büyük bir adım atıyor. Windows 10 arama özelliği, bazı kullanıcılar için çok fazla işlemci ve disk kullanımına sebep oluyordu. Bu da özellikle HDD kullanan sistemlerin yavaşlamasına sebep olabiliyordu. Bundan dolayı Windows 10 2004 ile birlikte arama özelliği algoritması daha da geliştiriliyor. Artık arama özelliği oyun modu açıkken, güç tasarrufu modu aktif iken, CPU ve disk kullanımı yüksek iken, pil gücü azaldığında ve ekran kapalıyken aktif olarak çalışmayacak.

Windows 10 2004 özellikleri bunlarla da bitmiyor. Bildirimler konusunda da bir geliştirme yapan Microsoft, artık bildirim ayarlarına gitmeden bir yazılımdan gelen bildirimleri engelleyebilmenizi sağlıyor. Bir yazılımdan gelen bildirimleri kapatmak için bildirimin üzerine sağ tıklayıp engelleyebilirsiniz. Ek olarak bildirim ayarlarına da ulaşabilirsiniz. Ek olarak artık bildirim ayarlarında önizleme yer alıyor. Ayar düzenlemesi yaptığınızda önizleme sayesinde bildirim sekmesinin nasıl görüneceğini anlayabileceksiniz.

İlgili  Windows 10 2004 Güncellemesi için 18985 Yayınlandı

Windows 10 ile beraber gelen bir diğer yenilik ise buluttan sıfırlama özelliği oldu. Bu özellik ile beraber Windows 10 internet üzerinden indirilecek ve bu sayede sistemi sıfırlayabileceksiniz. İster tüm dosyalarınızı koruyarak, ister Windows ayarlarını sıfırlayarak bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir