Windows

Windows’ta yan veya ters dönen masaüstünü düzeltmek

Windows bilgisayarınızın ekranı aniden yan ya da ters döndüğüne çok şaşırabilirsiniz. Merak etmeyin bu, düşünebileceğinizden çok daha yaygın bir durumdur ve genellikle sadece klavye kısayolu veya birkaç fare tıklamasıyla çözülebilir.

Yanlış tuşlara basmanız, bir ekran ayarını yanlış ayarlamanız veya harici bir monitör gibi başka bir görüntüleme cihazını bağladığınızdan dolayı bu durumu yaşayabilirsiniz. Windows 7, 8 ve 10’daki yan veya ters dönen ekranın nasıl düzeltileceği ile ilgili bilgileri aşağıdan okuyabilirsiniz.

Ters Dönen Ekran için Klavye kısayolları

Bazı durumlarda, ekranınızı döndürmek için aşağıdaki klavye kısayolları kullanılabilir. Bu kısayolların mevcut olup olmadığına bakılmaksızın, sisteminizde hangi ekran kartının yüklü olduğu ve hangi yazılımı yüklediğiniz de dahil olmak üzere çeşitli etkenlere bağlıdır. Ayrıca özel yapılandırmanızın bu kısayol tuşu kombinasyonlarını sunması da mümkündür, ancak bunları kullanmadan önce manuel olarak etkinleştirilmeleri gerekir. Öncelikle bu sorunla karşılaşırsanız, oldukça hızlı ve kolay olduğu için bu yöntemi denemizi öneririz.

Ekranınızı döndürmek için en yaygın klavye kısayol kombinasyonları aşağıdaki gibidir:

 • CTRL + ALT + Yukarı Ok
 • CTRL + ALT + Aşağı Ok
 • CTRL + Alt + Sol Ok
 • CTRL + Alt + Sağ Ok

Kısayol tuşlarını açmak veya kapatmak için:

 1. Masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayın.
 2. Birkaç seçenek içeren bir menü görünmelidir. Kurulumunuza bağlı olarak, Hotkey aktivasyonunu kontrol edebilmeniz için Grafik Ayarları etiketli bir seçenek veya benzer bir şey görebilirsiniz.

Not: Bu seçenek sadece belirli donanımlarda kullanılabilir.

Ekran Yönlendirme Ayarları

Klavye kısayol yöntemi sorununuzu çözmediyse, ekran yönünüzü Windows ayarları arabirimiyle değiştirmeniz gerekir.

Windows 10

 1. Masaüstünüzde herhangi bir boş alana sağ tıklayın.
 2. İçerik menüsü göründüğünde, Ekran Ayarları seçeneğini seçin.
 3. Görüntü ayarlarınız şimdi yeni bir pencerede görünmelidir. Herhangi bir nedenle farenizle sağ tıklayamazsanız, bu arabirime erişmenin başka bir yolu, Windows 10 Cortana’ya veya temel arama çubuğuna bu metni girip uygun sonucu seçmektir: ekran ayarları.
 4. Yön menüsündenden Yatay seçeneğini seçin.
 5. Ekranınızı anında döndürmek için Uygula düğmesine tıklayın.
 6. Yeni ekran yönelimini korumak veya önceki ekrana dönmek isteyip istemediğinizi soran mavi ve beyaz bir iletişim kutusu görünecektir. Güncellenmiş görünümden memnunsanız, Değişiklikleri sakla düğmesini tıklayın. Değilse, Geri al’ı seçin veya hiçbir işlem yapmayın ve 15 saniye bekleyin.
İlgili  Windows 11 Bu Bilgisayarı Sıfırla nedir ve nasıl kullanılır?

Windows 8

 1. Ekranın sol alt köşesinde bulunan Windows düğmesine tıklayın.
 2. Açılır menü belirdiğinde, Kontrol Paneli seçeneğini seçin.
 3. Denetim Masası arayüzü göründüğünde, Görünüm ve Kişiselleştirme bölümünde bulunan Ekran çözünürlüğünü ayarla’yı tıklayın.
 4. Görüntü ekranınızın görünümünü değiştir şimdi görünmelidir. Yön menüsüne tıklayın ve Yatay seçeneğini belirleyin.
 5. Ardından, bu değişikliği hemen uygulamak için Uygula’yı tıklayın.
 6. Yeni ekran yönünü etkin durumda tutmak isteyip istemediğinizi seçmenizi isteyen iki düğme içeren iletişim kutusu görüntülenir. Bunu yapmak için Değişiklikleri sakla’yı tıklayın. Bir önceki ayara geri dönmek için, istemin süresinin dolması ya da Geri Al düğmesini seçmek için 15 saniye bekleyin.

Windows 7

 1. Ekranın sol alt köşesinde bulunan Windows menü düğmesine tıklayın.
 2. Açılır menü belirdiğinde, Denetim Masası’nı seçin.
 3. Kontrol Paneli arayüzü şimdi görüntülenmelidir. Görünüm ve Kişiselleştirme başlığının altındaki pencerenin sağ tarafında bulunan Ekran çözünürlüğünü ayarla bağlantısını tıklayın.
 4. Bu başlık ile yeni bir ekran şimdi görünmelidir: Ekranınızın görünümünü değiştirin. Yön menüsünden Yatay’ı seçin.
 5. Ekranınızın istendiği gibi dönmesine neden olan Apply (Uygula) düğmesine tıklayın.
 6. Kontrol Paneli arayüzünün üzerine yerleştirilmiş küçük bir Ekran Ayarları iletişim kutusu görünmelidir. Yeni döndürülen ekranı korumak isterseniz, Değişiklikleri sakla’yı seçin. Aksi takdirde, Geri Al düğmesine tıklayın veya değişikliklerin otomatik olarak geri gitmesi için 15 saniye bekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir