Windows

Windows’un Geleceği: Polaris ve Windows Core İşletim Sistemi Nedir?

Microsoft, tüm aygıtlarda Windows’u birleştirecek gizli bir “Windows Core İşletim Sistemi” projesi ve birlikte çalışması için “Polaris” masaüstünde çalışıyor. İşte bu konuda bildiklerimiz.

Microsoft’un henüz bu projeleri resmi olarak duyurmadığını unutmayın. Windows Core İşletim Sistemi, C-Shell ve Polaris yayınlanmadan önce büyük ölçüde değişebilir veya hiç bir zaman yayınlanmayabilirler.

Microsoft OneCore Ötesine Gitmek İstiyor

Microsoft, Windows 10 PC’den Xbox One’a, HoloLens’e ve gelecekteki olası Windows Phone’lara kadar tüm Windows aygıtları için tek birleşik bir işletim sistemi istiyor.

Bugün “OneCore” adlı bir Microsoft projesi, Windows 10, Windows Server, Xbox, Windows 10 Mobile, Windows 10 IoT ve HoloLens işletim sistemlerinin aynı “çekirdek” işletim sistemi üzerine inşa edildiği anlamına geliyor.

Bu, iki yıl önce Yıldönümü Güncellemesinin yayınlanmasıyla birlikte hızlanışa geçti. O zamandan beri Xbox One işletim sistemi, Windows 10 gibi OneCore’a dayandırıldı.

Ancak, bunlar şu anda aynı çekirdeğe dayalı olsalar da, bu çekirdeğin üzerinde hala farklı işletim sistemleridir.

Windows Core OS, Tüm Cihazlar için Tek İşletim Sistemidir

Windows Core OS, Tüm Cihazlar için Tek İşletim Sistemidir

Microsoft, tüm Windows cihazlarının aynı işletim sistemine dayanmasını istiyor ve bu işletim sistemi olmak için Windows Core işletim sistemini kuruyor. LinkedIn’de bir Microsoft iş ilanı, Windows Core OS’nin (WCOS) “işletim sisteminin tüm yeni cihazlarda paylaşıldığı” nı söylüyor. Aynı Microsoft iş listesi de Windows Core işletim sistemini “yeni bir işletim sistemi” olarak adlandırıyor ve Microsoft’da OneCore ekibi olduğunu söylüyor.

Windows Merkez Başkanı Zac Bowden, Microsoft’ta Windows Core işletim sistemi hakkında 2017’de konuşmuştu.

Windows Core İşletim Sistemi (kısaca WCOS), Windows’un yeni ve modern bir versiyonudur ve Windows’u gerçekten evrensel bir işletim sistemi haline getirme konusunda ileriye dönük bir adımdır. Kısacası, WCOS Windows için ortak bir paydadır; platformlar, herhangi bir cihaz türünde veya mimaride çalışır, bu da aygıt özelliklerine ve gerektiğinde deneyimlere olanak veren modüler uzantılarla geliştirilebilir.

Windows Core OS, Windows 10’u tamamen modüler hale getirmenin bir sonraki adımıdır. Tüm cihazlar için tek bir temel işletim sistemi. Windows 10, Windows 10 Mobile ve OneCore tabanlı Xbox işletim sistemi yerine, hala farklı olsa da, bunların tümü Windows Core OS kullanıyor.

İlgili  Windows'ta FaceTime nasıl kullanılır?

ZDNet’in Mary Jo Foley’ine göre, Windows Core işletim sistemi doğal olarak Win32 uygulamalarını (başka bir deyişle geleneksel masaüstü yazılımı) çalıştırmaz. Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamaları çalıştırır. Ancak, Windows Çekirdek işletim sistemi modüler. Klasik masaüstü uygulamaları için destek bir modül olarak eklenebilir ve muhtemelen bu olacaktır. Ancak geleneksel yazılım desteği, sistemin temel bir parçası değildir.

Foley’un da dikkat çektiği gibi, Windows Core OS daha önce Microsoft’un içinde AndromedaOS olarak biliniyordu. Bunun nedeni, Microsoft’un üzerinde çalıştığını ve çift ekranlar içerebilen söylentilere dayanan “Andromeda” mobil cihazında başlatılabileceğidir. Bu cihaz 2018’de lanse edildiği için söylentilere kapılmıştı, ancak Foley Microsoft’un çizim tahtasına geri döndüğünü yazıyor.

Her iki durumda da Windows Core işletim sistemi üzerinde çalışma devam ediyor. Aggiornamenti Lumia, 11 Ekim 2018 tarihinde Microsoft Mağazasında gelen Windows Core OS uygulamalarının ilk işaretlerini buldu.

C-Shell, Modüler Arayüz

C-Shell veya CShell olarak da bilinen Composable Shell, Windows Core OS ile ilgili başka bir projedir.

Şu anda, Windows’un farklı versiyonlarını çalıştıran cihazların hepsinin kendi işletim sistemlerine kendi arayüzleri vardır. Masaüstü bilgisayarlarda masaüstü var, Xbox One’da Xbox panosu var ve Windows telefonlarında bir telefon arayüzü var. Bunlar, ayrı arabirimlerdir ve her aygıtın farklı işletim sisteminin bir parçasıdır.

C-Shell, Windows Çekirdek İşletim Sistemi’nin üzerinde çalışan bir ortak kabuk (arayüz) olacaktır. Modüler bir işletim sistemi için modüler bir kabuk. Kabuk, gerçek zamanlı olarak cihaz tipine uyum sağlayabilir. Başka bir deyişle, Microsoft, kullandığınız cihazı akıllı ve otomatik olarak kullanacağınız bir arayüz oluşturabilir.

Örneğin, gelecekteki bir Windows telefonunun bir telefon arabirimi olabilir, ancak bir klavye ve monitöre takıldığında tam bir Windows masaüstüne sahip olabilirsiniz. Bu, Windows 10 Mobile’da bulunan sınırlı “Continuum for Phones” masaüstü bilgisayarından daha güçlü bir masaüstü olacaktır. Bir oyun cihazı, bir gün Xbox One kontrol paneli ve Windows masaüstü arasında geçiş yapabilir.

İlgili  Windows 10'da Windows'u kurarken "Bulut İndirme" özelliği geliyor!

Şu anda bunların hiçbiri olamaz. Windows masaüstü Windows 10’un bir parçasıdır, Xbox gösterge paneli modern Xbox işletim sisteminin bir parçasıdır ve telefon arayüzü Windows 10 Mobile’ın bir parçasıdır. Ancak C-Shell, her aygıtın Windows Core işletim sistemini çalıştırabileceği anlamına gelir ve C-Shell bunun üzerine doğru arabirimi sağlar.

Windows Central, bir Windows telefonunda çalışan C-Shell’i 2017’de tekrar göstermişti. Microsoft, yapmaya çalıştığı şeyi gösteren mevcut Windows telefon arayüzüne oldukça benziyor. Microsoft, tekerleği yeniden icat etmeye veya burada önemli bir arayüz değişikliği yapmaya çalışmıyor.

Polaris, C-Shell için Masaüstü Arabirimi

Polaris, C-Shell için Masaüstü Arabirimi

C-Shell, her bir arayüz türü için birden fazla “yaratıcı” içerir. Polaris bir masaüstü kabuk sağlayacak bir yaratıcıdır. Başka bir deyişle, C-Shell ve Windows Core OS üzerine kurulu bir Windows masaüstü deneyimi.

Diğer proje isimleri arasında mobil cihaz arayüzü için Andromeda, Surface Hub arabirimi için Aruba ve HoloLens gibi Windows Karma Gerçeklik cihazları için Oasis bulunmaktadır.

Polaris Microsoft Windows için en büyük zorluk olacak. Polaris masaüstüne sahip bir Windows Core işletim sistemi muhtemelen geleneksel Windows masaüstü (Win32) yazılımını çalıştırmaya ihtiyaç duyacaktır.

Bu Sadece Yeni Cihazlar için

Yine de endişelenmeyin: Yeni sürüme geçmek zorunda kalmayacaksınız. Microsoft’un LinkedIn iş ilanında yazdığı gibi, bu işletim sistemi “yeni cihazlar” için olacaktır. Başka bir deyişle, Microsoft, mevcut Windows 10 PC’nizi Windows Core OS’yi Polaris ile çalıştıracak şekilde yükseltmeyecektir.

Windows Central‘a göre, Windows Core işletim sisteminin ilk sürümü mobil cihazlara odaklanacaktır. Örneğin Microsoft, Windows Core OS ve C-Shell çalıştıran “Surface Telefonu” yayınlayabilir.

Ancak uzun vadede, tüm yeni Windows cihazları bu yazılımı çalıştırabilir – hatta masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar bile. Windows’un geleceğine benziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir