Yaşam

HES kodu nedir, nasıl alınır?

HES kodu, devam eden virüs pandemisi nedeniyle T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında çıkarılmıştır.

HES Kodu Nedir?

Tüm yurt içi otobüslerde, uçaklarda ve birçok devlet kurumuna girişlerde güvenle girmek için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye ve kurallara göre; tüm yurt içi seyahatlerde yolcuların yolculuklarını sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmesi için HES Kodu ile kontroller yapılmaktadır. Ayrıca bazı kamu binalarına da girişlerde bu kod gerekmektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodunuzu mobil uygulama aracılığıyla almak için;

  1. HES uygulamasını AppStore veya PlayStore üzerinden telefonunuza indirin.
  2. Hayat Eve Sığar uygulamasına giriş yaparak HES Kodu İşlemleri bölümüne girin.
  3. HES Kodu Oluştur butonuna tıklayın ve kod kullanım süresini belirleyerek kodu oluşturun.

Uygulama olmadan da aşağıdaki yöntem ile SMS üzerinden bu kodu temin edebilirsiniz.

  1. SMS ile HES kodunu almak için HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, kimlik kartının ön yüzündeki seri numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım Süresi gün sayısı olarak yazın ve 2023‘e SMS olarak gönderin. Sistem üzerinden, kullanmanız için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza SMS olarak iletilecektir.

Örneğin; HES 12345678901 1234 17

Eğer paylaşım süresini SMS’de belirtmezseniz, kodun süresi 1 yıl olacaktır.

e-Devlet sistemi üzerinden de Hayat Eve Sığar kodunuzu alabilirsiniz.

  1. e-Devlet’e giriş yapın ve HES Kodu Üretme ve Listeleme kelimesini arama yapın.
  2. Yeni Hes Kodu butonuna tıklayarak HES kodunuzu buradan temin edebilirsiniz.

HES Kodu Geçerlilik Süresi Nedir?

Paylaşım süresi, istediğiniz HES kodunuzun geçerlilik süresini belirlemektedir. HES kodunuzu otobüs veya uçak bileti alımlarında kullanmanız için, Paylaşım süresinin seçeceğiniz otobüs veya uçak yolcuğunun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekmektedir. Örneğin seyahatiniz 20 gün sonra ise en az 27 gün geçerli paylaşım süresi ile bir kod üretmeniz gerekmektedir. HES kodunun geçerli olması için paylaşım süresini girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden geçerlilik süresini süresiz olarak da belirleyebilirsiniz. SMS’le HES kodu talep etmeniz durumunda da en son girilen gün sayısı geçerlilik süresini ifade etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Değilim. HES Kodumu Nasıl Alırım?

Sağlık Bakanlığı kuralları gereği, yurt içi ve seyahat başlangıcı Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda, yabancı uyruklu yolcular için Hes Kodu zorunlu hale getirilmiştir.

06 Haziran 2020 tarihinden itibaren Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk (Örneğin; TUR – Pasaportta belirtildiği gibi), Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS atıp HES kodu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir