Yaşam

Korona virüs telefonların üzerinde ne kadar süre yaşayabilir? #EvdeKal

Akıllı telefonlarımız tam anlamıyla mikrop mıknatıslarıdır. Virüs potansiyel olarak telefonunuzun ekranında günlerce yaşayabilir.

96 Saate Kadar Yaşadığı Biliniyor

CDC (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri), üzerinde SARS-CoV-2 virüsü bulunan bir yüzeye dokunup ağzınıza, burnunuza veya belki de gözlerinize dokunursanız COVID-19 virüsünün bulaşabileceğini söylüyor. CDC, günlük olarak “sürekli temas edilen yüzeylerin” temizlenmesini ve dezenfekte edilmesini önermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre, 2003’teki orijinal SARS-CoV virüsü cam yüzeylerde 96 saate (dört gün) kadar yaşayabiliyordu. Paslanmaz çelik ve plastik yüzeylerde 72 saate (üç gün) kadar dayanıyor. Daha fazla ayrıntı için, Dünya Sağlık Örgütü’nün orijinal SARS virüsü hakkındaki bu rapordaki “SARS koronavirüsünün stabilitesi ve direnci” altındaki sayfa 29’a bakın.

Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir araştırma, mevcut yeni koronavirüsün (SARS-CoV-2) plastik ve paslanmaz çelik gibi yüzeylerde 72 saate kadar (üç gün) yaşayabildiğini öğrendi.

Bildiğimiz kadarıyla, yeni korona virüsün dört gün boyunca cam yüzeyde kalıp bulaşıcı olabileceğini varsaymak en iyisi olacaktır. Bu, iPhone ve Android telefonlardan iPad’lere ve dokunmatik ekranlı Windows dizüstü bilgisayarlara kadar cam ekranlı tüm cihazlar için geçerlidir.

Dışarıya Çıktıktan Sonra Telefonunuzu Dezenfekte Edin

Dışarıya Çıktıktan Sonra Telefonunuzu Dezenfekte Edin

Roman Krasnytskyi/Shutterstock.com

Teorik olarak, yeni korona virüs ile kontamine olmadığından emin olmak için telefonunuzu dokunduktan sonra her seferinde dört gün karantinaya almanız gerekmektedir.

Ancak, gerçek dünyada, muhtemelen telefonunuza sürekli dokunuyor ve virüsü telefondan diğer yüzeylere yayabilirsiniz. Korona virüs cam yüzeylerde uzun süre dayanabilir, bu nedenle akıllı telefonunuzu düzenli olarak dezenfekte etmek kritik öneme sahiptir.

Güvende kalmak için, akıllı telefonunuzu dışarda her kullandıktan sonra sterilize etmenizi öneririz. Eve döndüğünüzde, ellerinizi iyice yıkayın ve akıllı telefonunuzu aynı anda dezenfekte edin. Akıllı telefonunuzu sterilize etmeden ellerinizi yıkarsanız, akıllı telefonunuza dokunabilir, SARS-CoV-2 virüsünü parmaklarınıza bulaştırabilir ve daha sonra enfeksiyona neden olabilecek diğer yüzeylere veya yüzünüze yayabilirsiniz.

İlgili  Microsoft Teams bu hafta günlük 12 milyon yeni hesaba ulaştı!

Bir süre dışarıda kalacaksanız, telefonunuzu temizlemek için düzenli olarak el dezenfektanı kullandığınız veya ellerinizi yıkadığınız gibi düzenli olarak dezenfekte edici mendiller kullanmayı düşünün.

Virüs Diğer Yüzeylerde Ne Kadar Yaşar?

Aynı NIH çalışması ayrıca virüsün 24 saate kadar kartonda, dört saate kadar bakırda ve hatta üç saate kadar aerosol formunda dayanabileceğini gösterdi. Çeşitli yüzeylerde korona virüsün yaşama olasılığı hakkında bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz.

Bu arada, virüsler teknik olarak “canlı” olarak kabul edilmez, bu nedenle yüzeylerde ne kadar “yaşayabilecekleri” hakkında konuşmak teknik olarak yanlıştır. Virüslere hala bulaşıcı olmaları durumunda “canlı” diyoruz. Yaşayan bir hücrenin dışında ve elementlere maruz kaldıktan sonra yeterli süre geçtikten sonra virüs parçalanır ve kimseye bulaşamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir