Yaşam

Sürekli Yorgun Mu Hissediyorsunuz? Enerjinizi Artırmak için Bunları Deneyin!

Sürekli yorgun musunuz? Bunu yaşayan sadece siz değilsiniz. Daha enerjik hissetmenin yollarını arıyorsanız, bazı pratik ve yararlı öneri sizler için topladık.

İnsanların haftanın herhangi bir gününde yorgun hissetmekten şikayet etmeleri alışılmadık bir durum değil. Yorgunluk, iş, aile ve kişisel bakımın dengelenmesinin kolay olmadığı, günümüzün hızlı dünyasında yaygın bir problemdir. Yapılacaklar listesi uzun ve insanlar için uyku lüks gibi görünebilir. Yorgunluk durumu, strese, karar verme de kötüleşmeye, kötü beslenme alışkanlıklarına (çünkü her zaman yorgun olduğunuzdan iyi bir yemek planlaması yapamazsınız) ve daha birçok soruna yol açar.

Sürekli yorgunluk hissine karşı gelmek için bir yer arıyorsanız, yardım etmek için buradayız. Enerji seviyenizi artırmanın yollarına bir göz atalım.

Sağlık Sorunlarının Olmadığından Emin Olalım

Bazen yorgunluğun altında yatan neden stresli bir yaşam tarzı kadar basit olmayabilir. Dinlenmek yardımcı olmaz ve yorgunluk hissi belirgin bir sebepten dolayı devam ederse bir doktora danışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Enerji seviyelerinizi etkileyebilecek çeşitli koşullar vardır ve uygun tedavi gerektirebilecek herhangi bir hastalığı ekarte etmek için hemen bir kontrol yaptırmanız iyi olur. Örneğin, fazladan bir uyku ya da egzersiz, önemli bir vitamin, mineral ya da hormonun kritik bir eksikliğine neden olamayacağından, bu tür hususları hariç bırakmak çok önemlidir.

Anemi (Kansızlık) gibi sorunların üstünde, zihinsel koşullar genellikle fiziksel belirtiler göstermez, bu nedenle sağlığınızın bu yönünü fark etmemeniz kolaydır. Akıl sağlığının sağlıklı bir vücut kadar önemli olduğunu sık sık unutuyoruz. Gergin ve huzursuz hissetmeyi içeren endişe, hüzün ve umutsuzluk duygularından oluşan depresyon gibi durumlar, uykusuzluğa ve uyku bozulmasına neden olarak  düşük enerji seviyelerine neden olabilir.

Haftalık Rahatlama Programı

Kendinizle başa çıkmanın çeşitli yolları vardır. İyileşme süreci çok kişiseldir, çünkü herkes rahatlama konusunda farklı bir tercihe sahiptir. Okumak, resim yapmak, egzersiz yapmak, yoga yapmak, meditasyon yapmak, sevdiklerinizle güzel zaman geçirmek ve arkadaşlarınızla konuşmak daha rahat ve huzurlu olmanıza yardımcı olacak faydalı faaliyetlerdir. Vücudunuzu gevşetmek ve dolaşan stres hormonlarının miktarını azaltmak, iyi bir gece uykusu almanızı ve gün boyunca rahat hissetmenizi kolaylaştırır.

Ucuz ve Kolay Bir Yöntem Olarak Düzenli Egzersiz Yapın

Ne kadar fazla hareket ederseniz, günlük olarak o kadar fazla enerji harcarsınız. Bir kardiyo seansı daha sonra kendinizi yorgun hissettirse de, yorgunluk sadece geçicidir ve iyi bir gece uykusu alacağınızdan emin olabilirsiniz. Egzersiz oksijen seviyelerine yardımcı olur ve endorfinleri, analjezik olarak rol oynayan kimyasalları (ağrıyı azaltırlar) serbest bırakır ve ruh halinizi güçlendirir. Egzersiz yapmanın da belinizi küçültmenize yardım etmesi başka bir fayda. Zevk ve rutin programınıza dahil etmek için istediğiniz sporu veya bir tür antrenmanı bulun. Ruh haliniz, enerjiniz ve uyku düzeninizdeki farkı hissetmeye başlayacaksınız.

Temiz Havada Dışarı Çıkın

Günümüz çalışanlarının birçoğu, zamanlarının çoğunu iç mekanlarda geçirmeye meyillidir ve bu durum enerji seviyelerinize ve ruh halinize gerçekten zarar veriyor. Bu, temiz hava eksikliği (iç ortamdaki hava kalitesi genellikle oldukça berbattır), egzersiz eksikliği ile ortaya çıkan bir kombinasyon sorunudur. Güneş ışığı sırasıyla D vitamini, serotonin ve melatonin, iyi hissetmek için ve kaliteli uyku için bir hormonun üretimini teşvik eder.

Bu nedenle, açık havada zaman geçirmek önemlidir. Bu, önceki iki önerimizi birleştirmek için mükemmel bir fırsat; rahatlamak, egzersiz yapmak ve ihtiyacınız olan temiz havayı ve güneş ışığını almak için dışarı çıkın.

Örneğin, birçok kişi ormanda sessiz bir yürüyüşün kendilerini daha rahat hissetmelerini sağladığını fark eder. Diğerleri ise parkın etrafında veya deniz, göl gibi su kütlesi boyunca koşmayı tercih ediyor. Aklınızı günlük stresinizden uzaklaştırmanıza yardımcı olacak ve doğaya daha yakın olabileceğiniz her şey size büyük fayda sağlayacaktır.

Uyku için Gereken Süreye Dikkat Edin

Birçok insan, uykusunun hem nicelik hem de nitelik bakımından önemini hafife alır. Yetişkinler, yoğun bir program ve kötü yaşam tarzı seçenekleri ile uğraşırken bazen elde edilmesi zor olan 7-9 saat kesintisiz uyumalıdır. Mesela, gün boyu kestirmek ve yatmadan önce telefonda takılma oldukça yaygındır. Bunun yerine uykudan kaçının, yatmadan bir saat önce telefon gibi ekranlardan uzak durun ve uyumak için rahatlama tekniklerini kullanın.

Diyet Yapın

Sağlıklı bir diyet sağlığa her zaman katkıda bulunur. İşlenmiş gıdalar, aşırı şeker ve kurabiye, kek gibi hızlı yanan karbonhidratlar glikoz seviyenizi yükselterek kendinizi halsiz ve odaklanamayan  olarak hissetmenize sebep olur. Belirli vitamin ve minerallerde eksiklik, diğer sağlık sorunlarının yanında yorgunluk ve uykusuzluğa neden olabilir. Bunun bir örneği, vücudunuzun beyine yeterince oksijen alamamasını engelleyen, kendinizi yorgun hissetmenizi sağlayan kansızlık olarak da bilinen demir eksikliğidir. Düşük B vitamini seviyeleri aynı zamanda, temel mikro besin öğelerinin tükenmesini verimli bir şekilde çalıştıran sinir sistemi nedeniyle enerji eksikliği ve zayıflık hissine de yol açabilir.

Sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek küçük değişikliklere yer bulmak için ne yediğinizi değerlendirmek iyi bir fikirdir. Örneğin kansızlık, adet döngüsü sırasında yaşadıkları aylık kan kaybı nedeniyle sadece kadınları erkeklerden daha fazla etkilememekte, ayrıca kalıtsal olarak da gerekli bir demir takviyesi alımına neden olmaktadır.

Kafein Alımınızı Dikkat Edin

Kafein Alımınızı Dikkat Edin

Kahve size geçici bir fiziksel ve zihinsel enerji artışı sağlayabilir, ancak aynı zamanda etkisinin tükendiği anda kendinizi uyuşuk hissetmenize de neden olur. Çünkü kafein size enerji vermiyor; sadece ne kadar yorgun hissettiğinizi maskeliyor.

Vücudunuzun iyi şekilde hissetmesini sağlamak için kafein alımınızı en aza indirin. Enerji seviyelerinizde herhangi bir gelişme görürseniz, kendinize yeni bir yaşam tarzı alışkanlığı kazandırın. Kahveyi sevseniz bile, günde tek bir fincan yeterli olduğunu görebilirsiniz.

Alkol Tüketiminize Dikkat Edin

Alkol ayrıca, özellikle vücudunuzu susuz bıraktığı, beyin uyuşmasına neden olduğu ve uykunuzun kalitesini düşürdüğü için kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Uzun süreli kullanım, daha önce belirtildiği gibi doğrudan yorgunlukla ilişkili olan depresyon da dahil olmak üzere çeşitli koşullara yol açabilir. Arada bir alkol almaktan kaçının.

İçtiğinizde hemen yatmayın. İçmek sizi derin bir uykuya sokan bir şey gibi hissettirse de, bu bir yanılsamadır. Birkaç sert içeceğin ardından genellikle hızlı bir şekilde uykuya dalarsınız, ancak alkol derin ve restoratif uykuyu bozar.

Bolca Su İçin

Ucuz, etkili ve kolayca temin edilebilir. Susuzluk halsizliğe ve düzgün karar verememeye neden olabilir. Yakınınızda bir şişe su tutun bittikçe daima tekrar doldurun. Suyun tadını tatsız buluyorsanız, biraz limon sıkmayı veya birkaç nane yaprağı eklemeyi deneyin.

Sigarayı Bırakmayı Düşünün

Sigara içmenin sizin için sağlıksız olduğunu söylememiz gerekmez. Ancak bunun yorgunluk duygularınızla nasıl ilişkili olduğunu düşünmemiş olabilirsiniz. Sigarada bulunan uyarıcı olan nikotin, kafein gibi kalp atış hızınızı arttırması ve kan basıncınızı arttırması gibi benzer etkilere sahiptir.

Sigarayı bırakmak kolay olmayacaktır, ancak bunun için reçetesiz ve reçeteli ilaçlar, danışmanlık ve farklı rutin uygulamalar gibi birçok araç bulunuyor.

Kaynak: https://www.lifesavvy.com/3775/always-tired-try-these-tips-out-to-boost-your-energy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir