Apple

iOS 13 ile NFC Kullanım Alanları Genişleyecek

NFC uzun zamandır Apple tarafından desteklenmiyor ve yalnızca Android tarafından kullanıyordu. Akıllı telefon piyasasının liderlerinden olan iki firma da yakında NFC’yi destekleyeceği için, NFC’nin kullanım alanları genişleyerek teknoloji tam potansiyeline ulaşabilir. Anahtarsız kilitlerden dijital kimliklere.. gelecek burada.

NFC Neden Önemli?

NFC Neden Önemli?

Apple Pay, temassız ödemeler için her zaman NFC’yi kullandı. iPhone veya Apple Watch’ınızı kullanarak yurtdışında ödeme yaptıysanız, NFC kullandınız demektir.

NFC, Yakın Alan İletişimi (Near Field Communications) anlamına gelir ve cihazların yakın mesafedeyken radyo dalgalarıyla iletişim kurmasını sağlayan bir standarttır.

NFC ile veri paylaşımı, mobil ödemeler veya etiket okuma ve yazma gibi çeşitli görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

NFC, yeni bir teknoloji değil, ancak kapsamlı desteğe ve yaygınlığa bu kadar çok ulaşmamıştı. Android telefonlar, Blackberry ve Windows Phone ile birlikte tam NFC desteğinin keyfini sürüyor. Ancak NFC’yi desteklemek bir mobil platformun başarısını garanti etmez.

Ancak, NFC’ye sahip tüm mobil cihazlar için, önemli bir fark var: iPhone’lar. NFC donanımı olan Android telefon (Nexus S) 2010 yılında piyasaya sürülürken, NFC donanımı olan bir iPhone (iPhone 6) görmek 2014 yılına kadar sürmüştü. Ve başlangıçta, yalnızca ödeme için kullanılabiliyordu.

Bu artık değişiyor iOS 13 ile değişiyor. Uygulama geliştiricileri NFC etiketlerini okuyabilir ve yazabilir, pasaportları ve kimlik kartlarını okuyabilir, NFC özellikli kapıların kilidini açabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Kapıları Açmak için iPhone’u Kullanabilirsiniz

NFC’nin amaçlarından biri hayatımıza kolaylık getirmesidir. iOS 13’teki genişletilmiş desteğiyle, cüzdanınızla birlikte evinizin anahtarını da evde bırakabilirsiniz.

Starwood gibi bazı oteller zaten odanızın kilidini açmak için Bluetooth’a ve telefonunuza veya Apple Watch’ınıza dayanan benzer bir işleve sahip durumda. Ancak bunun yerine NFC’yi (ve birçok oteldeki gibi) kolayca kullanabilir. Giderek daha fazla sayıda işletme, ofislere ve hatta bir işyerinin sadece personellere özel alanlarına erişim sağlamak için NFC kartlarını kullanıyor. Kimliğinizi sürekli yanınızda taşımak yerine telefonunuzu sensöre okutarak buralara erişim sağlayabileceksiniz.

NFC ile bazı akıllı kilitleri de açabilirsiniz. Evinize bir NFC destekli kilit taktıysanız, sürekli yanınızda taşımak zorunda olduğunuz anahtarı da bi köşeye atabilirsiniz.

Telefon için Dijital Kimlik Kartları

Telefon için Dijital Kimlik Kartları

iOS 13 ile, iPhone’lar NFC yonga kimliklerini tarayabilecek ve ayrıntılarını kaydedebilecek. Uygun uygulamalarla, kimliğinizin dijital bir kopyasını iPhone’unuza kaydedebilir ve gerektiğinde gösterebilirsiniz.

iPhone’da Wallet uygulamasını daha önce kullandıysanız, bunun neden heyecanlanacak bir şey olduğunu bilirsiniz. Şu anda kredi kartlarını, banka kartlarını ve hatta bazı ödül kartlarını sayısallaştırabilir ve bunları Wallet uygulamasında saklayabilirsiniz.

Kimliğinizi bile bir akıllı telefona kaydedebiliyorsanız, cüzdanı evde güvende bırakabilir ve taşıyacak daha az paraya sahip olabilirsiniz.

İlgili  iOS 13.1 24 Eylül'de geliyor

Hem NFC çiplerini hem de sayısallaştırmayı yakalamak ve desteklemek için kimlik kartlarında beklememiz gerekecek, ancak RealID gibi şirketler pasaport sayısallaştırma hizmeti ile iOS 13’ü desteklemeye çalışıyorlar.

Ancak, İngiltere vatandaşları iOS 13’ün çıkışıyla beraber NFC’den daha da faydalanacaktır. İngiltere hükümeti, vatandaşlarının pasaportlarını taramasını ve Brexit tamamlandıktan sonra başvurmasını sağlayan bir AB Çıkış uygulaması oluşturdu. Ancak Apple, daha önce pasaportu taramak için NFC kullanımını desteklemiyordu. Şimdi, Apple bu özelliği destekleyecek ve iOS EU Exit uygulaması kullanılma sunulacak.

Etiketli İşlemler Uygulamaları Görevlendirmenize İzin Veriyor

Etiketli İşlemler Uygulamaları Görevlendirmenize İzin Veriyor

Şu anda, yurtdışında Lime veya Bird’den bir scooter veya bisiklet kiralamak istiyorsanız, önce ilgili bir uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Düşük internet bağlantı sınırınız varsa veya uygulama hücresel indirme sınırını aşıyorsa bu size sorun çıkarabilir. Bu şirketler bunun yerine Apple Pay’i desteklemeyi seçebilir, ancak bunun için bir ödeme terminali gerekir.

iOS 13 ile şirketler stratejik olarak NFC çıkartmalarını (örneğin scooter’a) yerleştirebilir ve bunları bir uygulama indirmek yerine ödeme almak için kullanabilir. Bir hesap oluşturmanız veya bir uygulamanın kurulmasını beklemeniz gerekmediğinden işlem daha hızlı gerçekleşecektir. Bir uygulamanın indirilmesinden vazgeçme özelliği büyük olasılıkla satın alımları teşvik edeceğinden, değişim de şirketlere fayda sağlayacaktır. Bir şirket ne kadar fazla engel kaldırabilirse, yeni bir hizmet denemeniz de o kadar olası olacaktır.

iPhone Yolculuk Biletiniz Olabilir

Bilet istasyonları yavaş yavaş ödeme ve check-in işlemleri için temassız yöntemlere geçmektedir. Apple ödeme ile bir araya geldiğinde, yolculuklarınızı kolayca ödeyebilir ve istediğiniz kontrol alanını tarayabilirsiniz. Bu zaten New York, Portland, Japonya, Pekin ve Şanghay’da kullanılan bir özellik.

Yukarıdaki dijital kimlik ve kapı kilidini açma özellikleri ile birlikte kullanıldığında, evden çıkabilir, metroya binebilir ve bir cüzdan veya anahtarlara gerek olmadan ofisinizin kapısını açabilirsiniz. Eğer metro çok yoğunsa, sadece bir uygulamayla ya da yakında NFC etiketleriyle bir taksi çevirebilir ya da bir scooter kiralayarak gününüzü kolaylaştırabilirsiniz.

Kısayollar Otomasyonu Hızlandırır

Kısayollar Otomasyonu Hızlandırır

Siri Kısayolları, ekranın karartılması ve uygulamaların rahatsız etmemesi veya uzun bir yolculuktan sonra evde olduğunuzda üç arkadaşınıza mesaj atma gibi işlem dizilerini otomatik hale getirmenize izin veriyor.

Bu durum kullanılabilir olsa da, iPhone’unuzla konuşmanız veya bir uygulamadan başlatmanız gerekir. iOS 13’te, telefonunuza bir NFC etiketine dokunduğunuzda tetikleyen kısayollar oluşturabilirsiniz.

Örneğin arabanızda iki etiket bulunduğunu düşünün. Tercih ettiğiniz haritalar uygulamanızı açmak için bir etiket ayarlayabilirsiniz, böylece klasörünüzde onu aramak zorunda kalmazsınız. Diğer etiket ayrıca haritalar uygulamasını açıp ev adresinizi de ekleyebilir. Bu fikirler küçük görünmekle birlikte, özellikle uzun bir seyahat gününden sonra yorgunsanız gerçekten kullanışlı olacaktır.

İlgili  Apple iOS 12.1.2 Çıktı! İşte Tüm Yenilikler!

Ayrıca dizüstü bilgisayarınıza, iPhone’unuzu değdirdiğinizde mobil etkin noktayı açması için tetikleyen bir NFC etiketi yapıştırabilir, böylece ayarlara manuel girerek açma zorluğunu atlayabilirsiniz.

İki Büyük Akıllı Telefon Platformu Artık NFC’yi Destekliyor

İki Büyük Akıllı Telefon Platformu Artık NFC'yi Destekliyor

NFC, Apple’ın henüz desteklemediği, ancak destekleyebileceği sözünü vermediği birçok senaryoda kullanım görmesi bekleniyor. Oteller ve işletmeler, odalara veya ofise erişim sağlamak için uzun süredir NFC yongalarını ve anahtarlıklarını kullanıyorlar. Kartınızı bir okuyucuya bastırmak yerine, telefonunuzu çıkarır ve tararsınız.

Android ve Windows Phone gibi diğer platformlar uzun süredir NFC’yi ve özelliklerini kullanıyor ve diğer potansiyel özellikler için bunları araştırabilirsiniz. Windows Phones, iletişim bilgilerini ve fotoğraflar gibi diğer verileri eşleştirmek ve paylaşmak için NFC’yi kullandı. İki telefon üzerinden Bluetooth ile bağlanmak gibi karmaşık bir işlemden geçmek yerine, bir fotoğraf seçip sonra NFC ile göndermeyi seçebilirsiniz.

Aynı yetenek kartvizitler için de geçerlidir. Yanınızda onlarca kartvizit taşımak yerine, iletişim bilgilerinizle dijital bir kart oluşturabilir ve NFC üzerinden paylaşabilirsiniz. Bu çift taraflı bir faydadır, taşıyacak daha az şeyle birlikte, aynı zamanda iletişim bilgilerinizin çöp kutusuna değil, birinin telefonuna gerçekten girdiğini bilirsiniz. Aynı şekilde, etkinlikler için biletleri telefonunuzda saklayabilir ve NFC üzerinden kullanabilirsiniz.

NFC, Wi-Fi paylaşımını daha az uğraştırıcı hale getirebilir. İlgili ayrıntıları bir NFC etiketine kaydettikten sonra, misafirleriniz sadece dokunarak ağınıza bağlanabilir. Birkaç SSID ismini karıştırmanıza veya şifrenizi yazmanıza gerek kalmayacaktır. Oteller ve restoranlar gibi halka açık Wi-Fi sunan herhangi bir yer, merkezi konumlardaki NFC etiketinde Wi-Fi ayrıntılarını paylaşabilir.

Dashlane gibi bazı şifre yöneticileri, kartın NFC yongasına (varsa) dokunarak kredi kartı bilgilerini eklemenizi sağlıyor. Ödeme işleminin daha hızlı yapılması için bilgiler güvenli bir şekilde şifre yöneticisine alınır ve saklanır. Bu özellik yalnızca şu anda Android’de mevcut, ancak iOS 13 ile iPhone’a da gelebilir.

Bazı görüşlere göre iPhone’un şu anda yaptığı şey, diğer platformların uzun süredir yapmaya çalıştığı bir şey. Ancak bu muhtemelen herkesin kazandığı bir durumdur. Tüm büyük platformlar olmadan, hükümetler ve şirketler, NFC’yi tam olarak desteklemek için teşvikten yoksun durumdaydı. Nihayet Apple, QI kablosuz şarjı da dahil olmak üzere, kablosuz şarj pazarının herkesin takdir edebileceği yeni bir seviyeye ulaşmasına yardımcı oldu. NFC için daha fazla destek eklemek, herkesin onu kullandığı bir noktaya itebilir ve böylece herkes kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir