Apple

İşte iOS 13 ile Birlikte iPhone’a Geçmek için 4 Neden

Apple’ın iOS 13 güncellemesi fantastik bir güncelleme gibi görünüyor. Spam arama engelleyici, gizlilik iyileştirmeleri, Android tarzı gelişmiş kullanıcı özellikleri ve birçok sorun için kalıcı çözümler içeriyor.

Spam Aramalar için Kalıcı Bir Çözüm

iOS 13 - Spam Aramalar için Gerçek Bir Çözüm

Spam arama engelleyici, iOS 13’teki en yeni özelliktir. “Bilinmeyen arayanları susturma” seçeneği, her telefonda yaşanan sıkıntıyı çözüyor çözüyor. Bu özellik açıkken, iPhone’unuz gelen aramayı Rehber, Posta ve Mesajlarınızdaki numaralarla karşılaştıracaktır. Bir eşleşme bulunursa, telefonunuza arama normal şekilde gelecektir. Eşleşme sağlanmazsa, arama doğrudan sesli mesaja yönlendiriyor.

Spam aramalar neredeyse herkesi rahatsız eden modern bir teknolojik veba. Bunlardan kurtulmanın en iyi yolu, telefona cevap vermekten vazgeçmektir. Bu tavsiyeyle ilgili ana sorunlardan biri, telefon çalmaya devam edip, ihtiyaç duymadığınız bir çağrı için dikkatinizi dağıtıyor olmasıdır.

Apple, Google’dan Daha İyi Gizlilik Özellikleri Sunuyor

Apple, Google’ın Yapmadığı Gizlilik Özelliklerini Geliştiriyor

Görünüşe göre herkes sürekli izleniyor. Bazen uygulamalar, ihtiyaç duymasa da konumunuzu izlemeyi ister. Ve konumunuz için geçerli bir kullanımı olan uygulamalar bile (hava durumu gibi), uygulamayı aktif olarak kullanmadığınızda çoğu zaman sizi izler.

Bu davranışı önlemek de zorlu bir süreçtir. Tüm konum izlemeleri devre dışı bırakabilirsiniz, ancak daha sonra bazı uygulamalarınız kullanılamaz olur (hava durumu uygulamaları gibi). Veya bir uygulamayı her kullanışınızda konum izlemeyi manuel olarak etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bu, uzun bir ayar listesine göz atmayı gerektirir ve son derece zahmetlidir.

Yakında konumunuzu kontrol etmek için uygulama izni verebileceksiniz. Konumunuzu izlemesi için bir uygulamaya izin vermişseniz ve bunu yapıyorsa, iPhone size uygulamanın izlediği konumların bir haritasıyla birlikte bildirir ve bu izni değiştirme seçeneği de sunuyor.

İlgili  iOS 13’ün Yeni FaceTime Özelliği Otomatik Olarak Göz Teması Kuruyor

Ve size söylemeden Bluetooth ve Wi-Fi ile sizi takip eden uygulamalara da Apple artık son veriyor. Android, bu konum güvenliği düzeyiyle ilgili henüz hiçbir şey sunmuyor.

Web sitelerinde ve uygulamalarda “Google ile Giriş Yap” veya “Facebook ile Giriş Yap” düğmelerini görmüşsünüzdür. Bu seçenekleri kullandığınızda, şirkete bilgi vermeyi kabul edersiniz. Google veya Facebook da ne yaptığınız hakkında daha fazla şey öğrenir.

Apple’ın çözümü kendi oturum açma servisi: Apple ile oturum açın. Ancak bu sizi izlemiyor ve verilerinizi dağıtmıyor. Apple, başlamak için sizden fazla veri de istemiyor.

Apple ile oturum açtığınızda, adınızı ve Apple ile ilişkili e-postayı ya da daha fazla gizlilik için sizi yönlendiren rastgele oluşturulmuş bir e-postayı alabilirsiniz. Apple ile oturum açın özelliği, gizliliğinizi korurken size hızlı hesap oluşturma kolaylığı sağlar.

Android Tarzı Gelişmiş Kullanıcı Ayarları

iPhone'a Gelen Android Tarzı Gelişmiş Kullanıcı Ayarları

Android ve iPhone arasındaki rekabet, bazen Coca Cola ve Pepsi arasındaki savaş gibi gözüküyor. Her ikisi de mükemmel ve çoğu sadece kişisel tercih oluyor. Ancak Android ve iPhone’un işletim sistemleri olarak benzer özellikleri çoğalıyor. Bu yeni benzer özelliklerden bazıları da iOS 13 ile gelecek olan üçüncü taraf klavye desteği ve klavye de kaydırma ile yazı yazma seçeneği.

Ayrıca Apple, iOS 13’te yeni bir güzel özellik olan karanlık mod seçeneği ekliyor. Karanlık mod, gözleriniz için kesinlikle güzel görünebilir.

Apple, Near-Field Communication (NFC) desteğini almak için çok bekletti. Ancak şimdi Apple, bu özelliği geliştirmeye tüm hızıyla devam ediyor. iPhone XR veya XS kullanıyorsanız, bir NFC etiketinden kısayollar başlatabilirsiniz. Kısayollar, görevleri otomatikleştirmek için harika bir yol ve NFC etiketleriyle birlikte, olanaklar sınırsız görünüyor. Dana öncesinde Android için bir çalma listesinden müzik çalmaya başlamak veya eve giderken yol tarifleri almak için arabada NFC etiketlerini kullandık. Şimdi aynı şeyi bir iPhone ile de yapabilirsiniz.

İlgili  Adobe Photoshop Camera, iOS ve Android'de artık ücretsiz

iOS 13 Birçok Ufak Problemi Düzeltiyor

iOS 13 Birçok Ufak Problemi Düzeltiyor

Bu güncelleme birçok ufak sinir edici sorunları da çözüyor. Mesela Safari, zaman ayarlarına göre sekmeleri sizin için otomatik olarak kapatabilir. Mobil tarayıcınızın sekmeli görünümünü, yalnızca sekme bulmak için açtıysanız, bir gün veya bir hafta kullanılmadıktan sonra otomatik olarak kapanıyor.

Artık iOS 13 uygulamaları doğrudan App Store’un güncelleme listesinden silinebilir durumdadır.

Hatırlatıcılar uygulamasına güvenen herhangi bir iPhone kullanıcısı, daha iyi doğal dil desteğini takdir edecektir. “Öğleden sonra 6’da göz doktoru” gibi bir şey yazmak, uygun şekilde zamanlanmış bir hatırlatıcı oluşturacaktır.

Kayıp ve çalınan telefonlar, işletim sisteminden bağımsız olarak hepimizin karşılaştığı başka bir problemdir. Apple’ın bunun için harika bir çözümü var; Bluetooth izleyiciler. Fikir, telefonunuzun diğer yakın telefonlardan geçiş yaparak sizinle Bluetooth üzerinden iletişim kurabilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir