Mobil

Microsoft Authenticator yeni telefona taşıma adımları

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) için kimlik doğrulama uygulaması kullanmak SMS mesajlarından daha güvenlidir, ancak telefonları değiştirirseniz ne olur? Microsoft Authenticator kullanıyorsanız 2FA hesaplarınızı nasıl taşıyacağınızı açıklıyoruz.

Daha önce, Google Authenticator’daki 2FA hesaplarını yeni bir telefona taşıma adımlarını göstermiştik.

Microsoft Authenticator ise bulut yedekleme ve kurtarma seçeneği sunmaktadır. 2FA’nın, 2FA kodunuz olmadığı sürece bir hesaba erişimi son derece zorlaştıracak şekilde tasarlandığını unutmayın. Çoğu hesap, telefonunuzu kaybettiyseniz veya bozulduysa kullanabileceğiniz yedek kodlar sağlar.

Kimlik doğrulama cihazınızı değiştirmeye çalışmadan önce her hesap için yedek kodların bir kopyasına sahip olduğunuzdan emin olun. Daha sonra, hesaplarınızı kurtarmaya çalışırken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bunları kullanabilirsiniz.

Eski Telefonunuzda Yedekleme Seçeneğini Açın

Hesaplarınızı yeni bir telefonda kurtarmanız gerekirse, eski telefonunuzdaki yedekleme seçeneğini açmış olmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için Microsoft Authenticator’ı açın. Sağ üstteki üç dikey noktaya ve ardından “Ayarlar” a dokunun.

“Yedekleme” bölümünde, “Bulut Yedekleme” veya “iCloud Yedekleme” yi açın.

Daha sonra hesaplarınız Microsoft Authenticator’ı ilk kurduğunuzda kullandığınız Microsoft hesabına yedeklenir. iPhone’lar için ayrıca bir iCloud hesabınızın olmasını gerektirir.

Authenticator, AES-256 kullanarak şifrelenmiş bir JSON Web Şifreleme blobu (JWE) dosyası oluşturur. Daha sonra SHA-512 kullanarak verileri toplar ve tüm dosyayı ve Anahtar Kimliğini hesabınıza kaydetmeden önce JWE’ye ekler. Biraz daha derine inmek istiyorsanız yedekleme ve depolama işleminin ayrıntılı bir açıklamasını burada bulabilirsiniz.

Yeni Telefonunuzda Kurtarma Seçeneğini Kullanma

Ardından, yeni telefonunuza Microsoft Authenticator’ı yüklemeniz gerekir. Android için Google Play’den veya iPhone için Apple App Store’dan indirin. Eşleşen site hesaplarının üzerine yazacağı için Kurtarma aracını kullanana kadar Microsoft Authenticator’ı kullanarak hiçbir hesap ayarlamayın.

İlgili  Microsoft Authenticator yakında iOS'ta parola yöneticisi olarak çalışabilir

Örneğin, yeni telefonunuzdaki Authenticator’da abc@gmail.com Gmail hesabında 2FA kurduğunuzu varsayalım. Ancak, eski telefonunuzdaki Authenticator, xyz@gmail.com Gmail hesabını içerir. Kurtarma aracı, yedeğinizde bulunan xyz@gmail.com hesabıyla yeni telefonunuzda Authenticator’a eklediğiniz abc@gmail.com hesabının üzerine yazacaktır.

Kurtarma aracını kullanmak için yeni telefonunuzda Microsoft Authenticator açın ve ardından “Kurtarmaya Başla” yı tıklayın.

Eski telefonunuzdaki yedekleme için kullandığınız Microsoft hesabında oturum açmanız istenir. Daha sonra hesaplarınız otomatik olarak yenisiyle Microsoft Authenticator’a eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir