Ne Nedir?

504 Gateway Timeout Nedir ve Nasıl Çözülür?

Web sayfasını yüklemeye çalışan bir sunucu, başka bir sunucudan zamanında yanıt alamadığında 504 Gateway Timeout hatası gerçekleşir. Çoğunlukla, hata web sitesinden kaynaklanır ve daha sonra tekrar denemekten başka hiçbir çözüm yolu yoktur. Yine de, emin olmak için deneyebileceğiniz bir kaç yol var.

504 Gateway Timeout Hatası Nedir?

504 Gateway Timeout hatası, sizin için bir sayfa yüklemeye çalışan web sunucusunun, bilgi talep ettiği başka bir sunucudan zamanında yanıt almadığını gösterir. Buna 504 hatası denir çünkü bu, web sunucusunun bu tür bir hatayı tanımlamak için kullandığı HTTP durum kodudur. Hata birkaç nedenden ötürü ortaya çıkabilir, ancak en yaygın iki neden, sunucunun aşırı yoğun olması ya da üzerinde bakım yapılmasıdır.

Web sitesi tasarımcıları, 504 hata sayfasının görünümünü özelleştirebilir. Yani, farklı web sitelerinde farklı görünümlü 504 sayfası görebilirsiniz. Web siteleri, bu hata için biraz farklı adlar da kullanabilir. Örneğin, şunları gibi şeyler görebilirsiniz:

  • Gateway Timeout Error
  • HTTP 504
  • Gateway Timeout (504)
  • 504 Gateway Timeout
  • 504 Error
  • HTTP Error 504 – Gateway Timeout

Hatırlanması gereken önemli bir nokta, 504 hatasının sunucu taraflı olmasıdır. Bu, bilgisayarınıza erişmeye çalıştığınız web sitesiyle ilgili sorun olduğu anlamına gelir. Bu hem iyi hem de kötü haberdir. Bu iyi haber çünkü bilgisayarınızla ilgili bir sorun yoktur ve bu kötü haber ise sorunu çözmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Yine de, deneyebileceğiniz birkaç hızlı şey var.

Sayfayı Yenileyin

Bahsettiğimiz gibi, 505 hatası bazen bu sorundur. Örneğin bir site trafiğe boğulmuş olabilir. Yani, sayfayı yenilemek her zaman iyi bir yoldur. Çoğu tarayıcı, yenilemek için F5 tuşunu kullanır ve aynı zamanda adres çubuğunda bir yerde Yenile düğmesi sağlar.

504 Gateway Timeout Nedir ve Nasıl Çözülür?

Uyarı: Ödeme yaparken hata oluşursa dikkat edin. Sayfayı yenilemek iki kez ücretlendirilebilir, bu yüzden bunun için dikkatli olun.

Sitenin Diğer Kişiler için Erişilebilir Olduğunu Kontrol Edin

Bir siteye erişemediğinizde (her ne sebeple olursa olsun), bağlantı kurmakta sorun yaşamanız veya başkalarının da aynı sıkıntıya sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için çok fazla araç var ama bizim favorilerimiz isitdownrightnow.com ve downforeveryoneorjustme.com. İkisi de hemen hemen aynı. Kontrol etmek istediğiniz URL’yi ekleyin ve bunun gibi bir sonuç elde edersiniz.

504 Gateway Timeout Nedir ve Nasıl Çözülür?

Sitenin herkes için açık olduğunu bildiren bir rapor alırsanız, yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur, daha sonra tekrar deneyin.

Cihazlarınızı Yeniden Başlatın

Dolayısıyla, bir site kontrol aracı kullandınız ve sitenin sizin için uygun olduğunu belirlediniz. Ve başka bir tarayıcıyı test ettiniz ve aynı problemi yaşıyorsunuz.

Bilgisayarınızla veya ağ ekipmanınızda (Wi-Fi, yönlendirici, modem, vb.) bazı garip, geçici sorunlar olabilir. Bilgisayarınızın ve ağ cihazlarınızın basit bir şekilde yeniden başlatılması, sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Diğer bir olasılık, bilgisayarınızdan ziyade bir DNS sunucusundan kaynaklanmasıdır. Bu durumda, DNS sunucularını değiştirmeyi ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmeyi deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir