Ne Nedir?

AVI Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Avi dosyası, hem ses hem de video içeren yaygın olarak kullanılan bir video biçimidir. .avi uzantısına sahip olup açılımı ise Audio Video Interleave’dir.

AVI Dosyası Nedir?

İlk olarak 1992 yılında Microsoft tarafından geliştirilen AVI, Windows bilgisayarları için standart video formatıdır. Dosya, DivX ve XviD gibi çeşitli kodekleri kullanarak ses ve video depolayan bir multimedya formatı olarak kaydedilir.

AVI, dosyaları depolamak için daha az sıkıştırma kullanır ve MPEG-MOV gibi diğer birçok video formatından daha fazla yer kaplar. AVI dosyaları, sıkıştırma kullanılmadan da oluşturulabilir. Bu, dosyalarınızı kayıpsız hale getirir ve bu da çok büyük dosya boyutlarıyla sonuçlanır -dakikada yaklaşık 2-3 GB. Kayıpsız bir dosya, dosyayı kaç kez açtığınıza veya kaydettiğinize bakılmaksızın, zamanla kaliteyi kaybetmez. Ek olarak, AVI açmak için herrhangi bir codec kullanmamanızı sağlar.

AVI Dosyası Nasıl Açılır?

AVI, Microsoft tarafından oluşturulan bir özel dosya biçimidir. Bu nedenle, Windows’un dışında açmayı planlıyorsanız, üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır.

Windows kullanıyorsanız, yapmanız gereken tek şey Windows Media Player‘da açmak için dosyayı çift tıklamaktır.

AVI Dosyası Nedir?

AVI Dosyası Nedir?

Herhangi bir nedenden ötürü çalışmazsa, dosyayı sağ tıklayabilir, “Birlikte Aç” menüsünü seçebilir ve ardından “Windows Media Player” ya da tercih ettiğiniz başka bir video oynatıcı uygulamayı tercih edebilirsiniz.

AVI dosyası açmak

AVI dosyası açmak

MacOS veya Linux kullanıyorsanız, bu platformlar AVI destekli yerleşik uygulamalara sahip olmadığı için açmak bu kadar kolay olmayacaktır. Bu sistemlerde, üçüncü taraf bir uygulama indirmeniz gerekecek. VLC Player’ı önemle tavsiye ediyoruz. Hızlı, açık kaynaklı, ücretsiz ve Windows, macOS, Linux, Android ve iOS’ta kullanabilirsiniz.

İlgili  HEIC Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir