Ne Nedir?

.AZW Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

.AZW dosyası, Kindle uygulamasının kullanıldığı Amazon’un Kindle serisi e-Okuyucular ve cihazlar için e-Kitapları depolamakta kullanılan popüler bir dosya biçimidir. Yer imleri, ek açıklamalar ve bilinen son sayfa gibi şeylerin saklanmasıyla birlikte, AZW dosyaları genellikle kopyalamayı ve yasa dışı görüntülemeyi önlemek için DRM koruması veya telif hakkı koruması içerir.

İçerik

.AZW Dosyası Nedir?

AZW dosyaları ilk olarak 2007’de Kindle cihazlarına çıktı; 2005 yılında Amazon’un satın aldığı MOBI dosya formatına dayanmaktadır. AZW dosyaları MOBI’ye dayanmakla birlikte, MOBI dosyalarından daha iyi sıkıştırma içerir ve Amazon Kindles veya Kindle yazılımı olan bir cihazda kullanılabilir.

Dördüncü nesil ve daha sonra Kindles, KF8 olarak da adlandırılan AZW3 formatını kullanır, yedinci nesil ve sonra Kindles ise KFX formatını kullanır.

AZW Dosyaları Nasıl Açılır?

AZW dosyaları Kindle için tasarlandığından, açmanın en kolay yolu bir Kindle cihazında veya Windows, Mac, iOS veya Android’de Kindle uygulamasıdır.

.AZW Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Linux kullanıyorsanız, Calibre gibi bir üçüncü taraf okuyucusunu kullanmanız gerekir. Windows ve macOS’ta da kullanmayı tercih edebileceğiniz yeterli çok yönlülük sunan açık kaynaklı bir uygulama. Calibre AZW dosyalarını ve diğer birçok formatı açabilir.

Tek yapmanız gereken programı açmak, “Kitap Ekle” yi tıklayıp kitaplarınızı nasıl eklemek istediğinizi seçmektir.

.AZW Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bir başka seçenek de bu dosyaları bir USB kablosu kullanarak veya e-posta ile Kindle’a göndermek olacaktır. Gönderilen her şey, tutulduğu ve yeni bir Kindle satın aldığınızda geri yüklendiği Kindle Kişisel Belgelerinizde çevrimiçi olarak tutulmaktadır.

AZW Dosyalarını Dönüştürme

Diğer tüm dosya formatları gibi, AZW’yi farklı bir formatta dönüştürmek için özel bir yazılıma ihtiyacınız var. Uzantıyı değiştirmeyi denerseniz, bozuk ve kullanılamaz bir dosyaya sahip olabilirsiniz.

EReader olmanın yanı sıra Calibre, e-Kitaplarınızın herhangi birini 16 farklı formata dönüştürebilecek kullanışlı bir dönüştürme aracıyla birlikte gelir. Önce AZW’den dönüştüreceğiniz dosyalarınızın DRM içermemesi gerektiğini, bu nedenle bu örnekte dosyalarınızın kendileriyle ilişkili DRM’sinin olmadığını varsayıyoruz.

Calibre’yi açın, dönüştürmek istediğiniz kitabı seçin ve “Kitapları Dönüştür” ü tıklayın.

.AZW Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Açılan dönüştürme penceresinde istediğiniz çıktı biçimini seçin ve ardından pencerenin altındaki “Tamam” a tıklayın.

.AZW Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Dönüştürülen dosya, yerel sürücünüzdeki kitaplığınızda depolanır. Mevcut formatlar, her bir kitabın önizleme penceresinde görüntülenir.

İlgili  Windows'ta Komut İstemi (cmd) nedir ve nasıl kullanılır?

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir