Ne Nedir?

Fiber İnternet nedir? Hızı ne kadar?

Fiber internet, ağ bağlantılarında doşalan verilerin günümüzde dünya çapında aktarılma şeklindeki son hızlı bağlantı türüdür.

Kablodan çok daha hızlıdır, çevirmeli bağlantıdan daha hızlıdır ve tek bir hatta büyük miktarlarda veri taşıyabilir ve çoğu zaman çok sayıda veri aktarımına oldukça kolaylıkla ulaşabilir.

Fiber İnternet Öncesi: DSL ve Kablo

Fiber İnternet Nedir?

Fiber İnternet nedir?

Dijital Abone Hattı (Digital Subscriber Line – DSL), verileri iletmek için genellikle bakırdan yapılmış olan mevcut telefon hatlarını kullandı. DSL yavaş, eski ve kablo lehine büyük ölçüde devre dışı bırakıldı, ancak bazı kırsal alanlarda halen kullanılıyor. DSL için ortalama hız yaklaşık 2 Mbps’dir.

Kablolu internet ayrıca bakırdan yapılmış koaksiyel kablo ile kullanıldı ve genellikle televizyon şebekesini çalıştırmak için kullanılan aynı kablolarla çalışıyordu. Bu nedenle, birçok İSS, TV aboneliği ve İnternet Erişimi ile birlikte paket planlar sunmaktadır. Kablo için ortalama hız değişir, ancak yaklaşık 20 Mbps – 100 Mbps arasındadır.

Fiber İnternet Nedir? Fiber Devrimi

Fiber İnternet Nedir?

Fiber optik kablolar, ışık atımlarını kullanarak veri iletmek için küçük cam lifleri kullanır. Işık, bir bakır telden geçen elektriğe benzer şekilde ilerler, ancak avantajı, fiber kabloların aynı anda birden fazla sinyal taşıyabilmesidir. İnanılmaz derecede küçüktürler, dolayısıyla her biri birden fazla fiber çizgisi içeren “fiber optik kabloları” olarak adlandırılan daha büyük kablolara yerleştirilirler. Fiber kablolar çok büyük miktarda veri taşır ve evinizde göreceğiniz ortalama hız yaklaşık 1 Gbps’dir (genellikle “gigabit internet” olarak adlandırılır).

Fiber gövde kabloları modern internetin omurgasının çoğunu oluşturur ve “fiber internet” e sahip olmasanız bile bunların yararlarını görürsünüz. Bunun nedeni İnternet Değişim Noktaları (IXP) – anahtarlama ve yönlendirme istasyonlarıdır. Evinizi dünyanın geri kalanına bağlayan diğer fiber optik hat hatlarını diğer IXP’lere bağlamak için kullanılır.

Ancak, şehirdeki tüm evleri yerel IXP’nize (genellikle “son mil” olarak anılacaktır) bağlamak için zaman geldiğinde, servis sağlayıcınız genellikle geleneksel koaksiyel kabloyu evinize gönderir. Bu çalışma internet hızınız için darboğaz olur.

Fiberin Sınırları

Fiber, çalışmak için çok pahalıdır ve kablo hatları genellikle mevcut olduğunda maliyeti kurtarmaz. Çoğu insan için, kablolu internetden aldıkları 20-100 Mbps hız yeterlidir, zira internet üzerinden yapılan çoğu indirme bu bağlantıyı zaten maksimuma çıkarmayacaktır.

Hızınız sadece en zayıf bağlantı kadar iyidir ve fiber kesinlikle bakırdan daha iyi olsa da, çoğu kez indirdiğiniz sunucudaki sınırlamalar nedeniyle gerçek indirme hızlarında artış görmezsiniz. 10 GB’lik bir oyunu indiren Steam gibi bir uygulama, 1000 Mbps fiber bağlantısında sadece birkaç saniye sürecek gibi görünüyor, ancak gerçekte Steam’in sunucularından sadece 50 Mbps maksimum hız alabilirsiniz.

Artan hızın avantajından yararlanabilecek bir uygulama kullanıyorsanız veya evde birden fazla bilgisayara sahipseniz, fiber sizin için iyi bir seçenek olabilir.

İlgili  İnternet Hızınızı Nasıl Test Edebilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir