Ne Nedir?

WAN (Wide Area Network) Nedir?

WAN veya Wide Area Network (Geniş Alan Ağı), birden çok küçük Yerel Alan Ağını (LAN) bağlamak için tasarlanmış bir bilgisayar ağıdır.

Ev ağınız LAN’ınızdır ve çoğu zaman İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından yönetilen bir WAN üzerinden komşularınıza bağlıdır. İnternetin kendisini devasa bir WAN olarak düşünebilirsiniz.

İnternetin kendisi bir WAN olsa da, birden fazla ofisi bağlamak isteyen bir işletme gibi internet üzerinden çalışan daha küçük bir WAN’ın var olması mümkündür. Kabloları kendileri çalıştırmak çok pahalı olurdu, bu yüzden İnterneti kullanıyorlar, ancak biz bunu ayrı bir WAN olarak görebiliyoruz. ABD hükümeti, ülke genelinde farklı şubeler arasındaki iletişimi sağlamak için bir WAN kullanıyor.

WAN ve LAN Arasındaki Farklar

WAN ve LAN, yalnızca ölçekle ayrılacak gibi görünürler, ancak pratikte çok farklı donanımlarda çalışırlar.

Hız

WAN ve LAN Arasındaki Farklar

WAN’lar kesinlikle yavaş olmazken, çoğu zaman yerel ağınız ile aynı hıza ulaşamazlar. Bunlar, mümkün olduğunca fazla bant genişliği taşımak için üretildi.

Bir LAN üzerinde, bağlantı mesafesi çok daha küçük olduğundan, tüm bilgisayarları 10 Gbps ağ kartı ile donatıp, dosyaları ve verileri nefes kesen hızlarda aktarabilir ve hatta Infiniband gibi özel ağ donanımlarında bile 100 Gbps’ye varabilirsiniz.

Bunu, WAN’ların yüzlerce mil boyunca bağlanması gerektiğinden, fiber kablolara bağlandığında bile genellikle 1 Gbps’den daha fazla erişemeyen WAN’larla karşılaştır. Ancak, çok fazla şirket içi ağ oluşturmadığınız sürece, çoğunlukla internete erişmek için LAN’ınızı kullanacaksınız ve gigabit internet hala çok hızlı. ABD için ortalama internet hızı, 18 MB/sn (gigabit’ten 55 kat daha yavaş).

Kablolar ve Bağlantılar

Kablolu bilgisayarları yönlendiricinize bağlamak için kullanılan kablo standardı Ethernet’i muhtemelen biliyorsunuzdur. Ethernet çok hızlı olsa da, gigabit veya hatta 10 gigabit işlem hacmine sahipken, veriyi çok uzağa taşıyamaz, yaklaşık 100 metrede (bir futbol sahasının uzunluğu kadar) bir yere taşıyabilir. Bu kablolara patch kabloları denir ve bir veri merkezinin veya evinizin içindeki gibi kısa mesafelerdeki bağlantıları bağlamak için kullanılır.

Bu, yüzlerce mil üzerinden bağlanılması gereken WAN’lar için bariz bir sorundur; Sinyal Ethernet üzerinden oraya gitmeyecektir. İnternet, esas olarak fiber optik kablolar üzerinde çalışacak şekilde değiştirilene kadar bakır telefon hatları üzerinde çalışıyordu. Fiber optik kablolar veri iletmek için ışık kullanır ve çevirmeli ağa kıyasla oldukça hızlıdır. Bunlar, internetin omurgasını oluşturan ana kablolardır.

Donanım Değiştirme

WAN ve LAN Arasındaki Farklar

İnterneti fiber optik üzerinde çalıştırmak bir maliyete yol açıyor. Ev yönlendiriciniz oldukça basittir: gelen bir veri hattını işler ve evinizdeki bir avuç cihaza yönlendirir. Şimdi binlerce kişiyi alıp, bir depo büyüklüğünde büyük bir sisteme sürükleyip, kentteki her eve bağlamayı hayal edin. Operasyonun karmaşıklığını kolayca arttırır.

Bu tesislere “İnternet Değişim Noktaları” veya IXP’ler denir. İnternete güç sağlamak için, bu anahtarlama ve yönlendirme istasyonları binlerce, genellikle fiber optik kablo kablosu ile dünya çapında bağlanır. Ancak IXP’ye ulaştıklarında, geleneksel bakır kabloya geçerler. İnternetiniz sadece zincirdeki en zayıf bağlantı kadar hızlıdır, bu nedenle herkes işlemin bir noktasında fiber kablolar kullanırken, herkes tam hıza ulaşmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir