Connect with us

Arama yapın

Ne Nedir?

.REG Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

.REG Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?
.REG Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

.REG dosyası, Microsoft tarafından geliştirilen ve Windows sistemlerinde kullanılan Windows Kayıt Defteri dosyasıdır.

Kayıt defterinden değerleri dışa aktararak oluşturulmuş metin tabanlı bir dosyadır ve ayrıca Kayıt Defterindeki değerleri eklemek veya değiştirmek için de kullanılabilir.

Windows Kayıt Defteri (Windows Registry) Nedir?

Windows Kayıt Defteri (Windows Registry) Nedir?

Windows Kayıt Defteri, Windows’un ve birçok uygulamanın yapılandırma ayarlarını depoladığı bir hiyerarşik veritabanıdır. Kayıt Defteri Düzenleyicisi uygulaması aracılığıyla Windows’a kayıt atabilirsiniz. Görünüm, soldaki klasörlerin bir listesi ve sağdaki değerler olarak ayrılmıştır. Gezinmek, Dosya Gezgini’ni kullanarak dosyalara göz atmak gibidir. Soldan bir klasör seçin ve anahtarın sağda içerdiği değerleri göreceksiniz.

Kayıt Defteri, binlerce anahtardan oluşan karmaşık bir anahtarlar ve değerler numaralandırması özelliğine sahiptir. Bu sayede, araştırmayı keşfetmek istemediğiniz sürece bazı şeyleri aramak yararlı olmayabilir.

REG Dosyası Nedir?

REG Dosyası Nedir?

REG dosyası sadece .reg uzantılı bir metin dosyasıdır. Seçilen anahtarlar Kayıt Defterinden dışa aktarılarak oluşturulmaktadır.

Kayıt defterinde manuel değişiklikler yapabilir, bu değişiklikleri dışa aktarabilir, dosyayı biraz temizleyebilir ve ardından dosyayı başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Daha sonra, aynı değişiklikleri kendi Kayıt Defterlerinde yapmak için dosyayı çift tıklatabilirler.

REG Dosyası Nasıl Açılır?

Nereden geldiklerini bilmiyorsanız REG dosyalarını açarken ciddi bir risk olduğunu kabul edin. Bu dosyalar önemli bilgileri değiştirip silebileceğinden, körü körüne açıldığında, sisteminizin kararsız veya hatta çalışamaz hale gelmesine neden olabilir.

Kendi Kayıt Defterinize bir REG dosyası uygulamak istiyorsanız, tek yapmanız gereken dosyayı çift tıklamaktır. Windows’ta, kayıt defterindeki dosyayı temel alarak değiştirmesi için izin vermeniz istenir.

REG Dosyası Nasıl Açılır?

Bir REG dosyasının ne içerdiğini görmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey Notepad veya Notepad ++ gibi bir metin editörüdür.

Herhangi bir REG dosyasını sağ tıklatın ve sonra dosyayı varsayılan metin düzenleyicinizde açmak için “Düzenle” komutunu tıklatın.

REG Dosyası Nasıl Açılır?

Varsayılan dışında bir metin düzenleyicisi kullanmak istiyorsanız, dosyayı sağ tıklayın ve ardından “Birlikte Aç” komutunu tıklayın.

REG Dosyası Nasıl Açılır?

Dosya, kayıt defterinize eklemeden önce dosyadan herhangi bir satırı okuyabileceğiniz, düzenleyebileceğiniz veya silebileceğiniz metin düzenleyicide açılacaktır.

İlgili  AVI Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Yorum yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

Benzer Yazılar

Windows

Microsoft Windows 7, şimdiye kadar yayınlanan Windows işletim sistemlerinin en başarılı sürümlerinden biridir.

Cloud

Zoom’da toplantı oluşturma ile arkadaşlarınızla veya iş toplantılarınız için evden çalışırken görüntülü görüşmeler başlatabilirsiniz.

Ne Nedir?

PPTX nedir diye soracak olursanız; .PPTX uzantısına sahip olan bu dosya, Microsoft PowerPoint tarafından oluşturulan Microsoft PowerPoint Open XML (PPTX) dosyasıdır.

Cloud

Zoom ekran paylaşımı ile görüşme sırasında masaüstünüzü tüm katılımcılarla kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.