Connect with us

Arama yapın

Ne Nedir?

.PPTX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Microsoft Powerpoint
PPTX nedir?

PPTX nedir diye soracak olursanız; .PPTX uzantısına sahip olan bu dosya, Microsoft PowerPoint tarafından oluşturulan Microsoft PowerPoint Open XML (PPTX) dosyasıdır.

OpenOffice Impress, Google Slaytlar veya Apple Keynote gibi diğer sunum uygulamalarıyla PPTX açma işlemini yapabilirsiniz.

Biçimlendirilmiş metin, resim, video ve daha fazlasını açmak için başka bir sürü dosya kullanan sıkıştırılmış bir ZIP dosyası olarak depolanırlar.

.PPTX Nedir?

PPTX dosyaları, içeriği slayt gösterisi biçiminde görüntülemek için kullanılan sunum programı olan Microsoft PowerPoint’te kullanılır. Her slayt grafik, biçimlendirilmiş metin, video, müzik, animasyon ve daha fazlasını içerebilir.

İlk olarak Office Open XML standardında Microsoft Office 2007 ile sunulan PPTX, PowerPoint’in modern sürümlerini kullanarak bir sunum oluştururken varsayılan biçimdir. PPTX formatı, önceden kullanılan PowerPoint’in PPT formatını değiştirdi.

PPTX Dosyası Nasıl Açılır?

Standart hale geldiğinden, bunları farklı platformlarda birçok uygulamada PPTX dosyası açabilirsiniz. Microsoft Office 2007 veya PowerPoint 2007 veya daha sonraki bir kopyasına sahip olmadığınız sürece, Windows onları doğal olarak açmasa da, dosyalarınızı açmak için Apache OpenOffice veya LibreOffice gibi bir üçüncü taraf açık kaynaklı uygulama indirebilirsiniz.

PPTX Açma

PPTX Açma

Mac kullanıcıları, dosyayı Apple Keynote uygulamasında açmak için dosyayı çift tıklamaları yeterlidir.

Office Open XML dosyalarınızı depoda saklamak, açmak ve düzenlemek istiyorsanız, belgenizi PowerPoint Online veya Google Slaytlar aracılığıyla yükleyerek bunu yapabilirsiniz.

.PPTX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Alternatif olarak, Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız, tarayıcınız için Office Belgeleri Düzenleme (resmi bir Google uzantısı) indirebilirsiniz. Herhangi bir PPTX dosyasını doğrudan yerel sabit diskinizden Chrome sekmesine sürükleyip bırakmanıza izin verir. Böylelikle PPTX açma ve düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.

Chrome - PPTX açma

Chrome – PPTX açma

İlgili  PowerPoint Sunumuna Müzik Nasıl Eklenir?
Yorum yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

Benzer Yazılar

Windows

Microsoft Windows 7, şimdiye kadar yayınlanan Windows işletim sistemlerinin en başarılı sürümlerinden biridir. İlgili  Microsoft Powerpoint için En Çok Kullanılan Klavye Kısayolları

Cloud

Zoom’da toplantı oluşturma ile arkadaşlarınızla veya iş toplantılarınız için evden çalışırken görüntülü görüşmeler başlatabilirsiniz. İlgili  PowerPoint Sunumuna Müzik Nasıl Eklenir?

Yazılım

Popüler internet tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox artık Windows 10 bilgisayarınızda PDF görüntülemek için yerleşik bir okuyucuya sahip. İlgili  PowerPoint ile Windows 10 Ekran...

Google

İki adımlı doğrulama birçok insan için önemli bir güvenlik adımı haline gelmiş durumda. Ancak aynı zamanda bir endişe kaynağı da olabilir. Telefonunuzu değiştirdiğinizde, Google...