Ne Nedir?

.PPTX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

PPTX nedir diye soracak olursanız; .PPTX uzantısına sahip sunum dosyasıdır ve görüntüleme veya açma için Microsoft PowerPoint programını kullanabilirsiniz.

OpenOffice Impress, Google Slaytlar veya Apple Keynote gibi diğer sunum uygulamalarıyla PPTX açma işlemini yapabilirsiniz.

.PPTX Nedir?

PPTX dosyaları, içeriği slayt gösterisi biçiminde görüntülemek için kullanılan sunum programı olan Microsoft PowerPoint’te kullanılır. Her slayt grafik, biçimlendirilmiş metin, video, müzik, animasyon ve daha fazlasını içerebilir.

İlk olarak Office Open XML standardında Microsoft Office 2007 ile sunulan PPTX, PowerPoint’in modern sürümlerini kullanarak bir sunum oluştururken varsayılan biçimdir. PPTX formatı, önceden kullanılan PowerPoint’in PPT formatını değiştirdi.

PPTX Dosyası Nasıl Açılır?

Standart hale geldiğinden, bu sunum dosyalarını açma ve görüntüleme için farklı platformlarda birçok uygulamada PPTX dosyası açabilirsiniz. Microsoft Office 2007 veya PowerPoint 2007 veya daha sonraki bir kopyasına sahip olmadığınız sürece, Windows onları programsız açamasa da, pptx açmak için Apache OpenOffice veya LibreOffice gibi ücretsiz üçüncü parti açık kaynak kodlu uygulama indirebilirsiniz.

PPTX Açma

PPTX Açma

Mac kullanıcıları, dosyayı Apple Keynote uygulamasında açmak için dosyayı çift tıklamaları yeterli olacaktır..

Office Open XML dosyalarınızı kaydetmek, açmak ve düzenlemek istiyorsanız, belgenizi PowerPoint Online veya Google Slaytlar aracılığıyla yükleyerek bunu yapabilirsiniz.

.PPTX Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Alternatif olarak Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız, tarayıcınız için Office Belgeleri Düzenleme (resmi bir Google uzantısı) indirebilirsiniz. Herhangi bir PPTX dosyasını doğrudan yerel sabit diskinizden Chrome sekmesine sürükleyip bırakmanıza izin verir. Böylelikle PPTX açma ve düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.

Chrome - PPTX açma

Chrome – PPTX açma

İlgili  PowerPoint Sunumuna Müzik Nasıl Eklenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir