Ne Nedir?

FAT Dosya Sistemi Nedir?

Dosya Ayırma Tablosu (FAT – File Allocation Table), 1977 yılında Microsoft tarafından oluşturulan bir dosya sistemidir.

FAT, günümüzde disket sürücü ortamları ve flash sürücüler gibi taşınabilir, yüksek kapasiteli depolama aygıtları ve SD kartlar gibi diğer katı hal bellek aygıtları için tercih edilen dosya sistemi olarak kullanılmaktadır.

FAT, Microsoft’un tüm tüketici işletim sistemlerinde MS-DOS’tan Windows ME’ye kadar kullanılan birincil dosya sistemidir. FAT, Microsoft’un daha yeni işletim sistemlerinde hala desteklenen bir seçenek olsa da, NTFS bugünlerde kullanılan birincil dosya sistemidir.

FAT dosya sistemi, özellikle daha büyük sabit disk sürücülerini ve daha büyük dosya boyutlarını destekleme ihtiyacı nedeniyle zaman içinde gelişmeler görmüştür.

FAT12 (12-bit File Allocation Table)

FAT dosya sisteminin ilk kullanılan sürümü olan FAT12, ilk DOS sürümleriyle birlikte 1980 yılında tanıtıldı.

FAT12, MS-DOS 3.30 ile Microsoft işletim sistemleri için birincil dosya sistemidir ancak MS-DOS 4.0 ile çoğu sistemde de kullanılmıştır. FAT12, günümüzde ara sıra bulabileceğiniz disketlerde kullanılan dosya sistemidir.

FAT12, 4 KB kümeler kullanarak 16 MB‘a kadar sürücü boyutlarını ve 8 MB diskler kullanarak 32 MB’ları tek bir birimde (8KB kümeler kullanırken) maksimum 4.084 dosyayla destekler.

FAT12 altındaki dosya adları, maksimum 8 karakter, uzantı için 3 karakter sınırını aşamaz.

Gizli, salt okunur, sistem ve birim etiketi de dahil olmak üzere ilk olarak FAT12’de bir dizi dosya özelliği tanıtıldı.

FAT16 (16-bit File Allocation Table)

FAT’in ikinci uygulaması, ilk olarak 1984‘te PC DOS 3.0 ve MS-DOS 3.0‘da tanıtılan FAT16 idi.

İlgili  NTFS Nedir? Tüm Detayları!

FAT16B olarak adlandırılan FAT16’nın biraz daha gelişmiş bir sürümü MS-DOS 4.0 için MS-DOS 6.22‘ye kadar olan birincil dosya sistemidir. MS-DOS 7.0 ve Windows 95 ile başlayarak, bunun yerine FAT16X adlı daha gelişmiş bir sürüm kullanıldı.

İşletim sistemine ve kullanılan küme boyutuna bağlı olarak, FAT16 biçimli bir sürücünün maksimum sürücü boyutu 2 GB ile 16 GB arasında değişebilir.

FAT16 sürücülerindeki dosya boyutları Büyük Dosya Desteği etkin durumdayken 4 GB’da veya 2 GB olmadan maksimuma çıkarılır.

FAT16 biriminde tutulabilecek maksimum dosya sayısı 65.536’dır. Tıpkı FAT12 ile olduğu gibi, dosya adları da 8 + 3 karakterle sınırlandırılmış, ancak Windows 95 ile başlayan 255 karaktere kadar genişletilmiştir.

FAT32 (32-bit File Allocation Table)

FAT32, FAT dosya sisteminin en son sürümüdür. Windows 95 OSR2 / MS-DOS 7.1 kullanıcıları için 1996 yılında tanıtıldı ve Windows ME yoluyla tüketici Windows sürümleri için birincil dosya sistemi oldu.

FAT32 2 TB’a kadar olan veya 64 KB’lik kümelerle 16 TB’a kadar olan temel sürücü boyutlarını destekler.

FAT16’da olduğu gibi, FAT32 sürücülerindeki dosya boyutları, Büyük Dosya Desteği açıkken veya onsuz 2 GB olduğunda 4 GB’da çıkar. FAT32+ adı verilen ve değiştirilmiş bir FAT32 sürümü, 256 GB’a yakın dosyaları destekler.

FAT32 biriminde en çok 268.173.300 dosya 32 KB küme kullanıyorsa kullanılabilir.

exFAT (Extended File Allocation Table)

ilk olarak 2006’da tanıtılan exFAT, FAT32‘den sonraki FAT sürümü olmasa da Microsoft tarafından oluşturulan başka bir dosya sistemi.

exFAT, öncelikle flash sürücüler, SDHC ve SDXC kartlar vb. gibi taşınabilir medya aygıtlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

exFAT, resmi olarak 512 TiB’ye kadar olan taşınabilir medya depolama cihazlarını resmi olarak destekliyor, ancak teorik olarak, bu yazı için mevcut olan herhangi bir medyadan oldukça büyük olan 64 ZiB kadar büyük sürücüleri destekleyebilir.

İlgili  NTFS Nedir? Tüm Detayları!

255 karakter dosya adı için yerel destek ve dizin başına 2.796.202 dosyaya kadar destek exFAT sisteminin kayda değer iki özelliğidir.

ExFAT dosya sistemi, neredeyse tüm Windows sürümlerinde, Mac OS X’de (10.6.5+) ve birçok TV’de, medyada ve diğer aygıtlarda desteklenir.

Dosyaları NTFS’den FAT Sistemlerine Taşıma

Dosya şifreleme, dosya sıkıştırma, nesne izinleri, disk kotaları ve dizine alınmış dosya özniteliği yalnızca NTFS dosya sisteminde bulunur. Yukarıdaki anlattıklarımızda belirtilenler gibi başka özellikler de NTFS’de mevcuttur.

Farklılıkları göz önüne alındığında, NTFS biriminden şifrelenmiş bir dosyayı FAT biçimli bir alana yerleştirirseniz, dosya şifreleme durumunu kaybeder, bu da normal, şifrelenmemiş bir dosya gibi kullanılabileceği anlamına gelir. Bir dosyanın bu şekilde şifresini çözmek, yalnızca dosyayı şifreleyen orijinal kullanıcı veya orijinal sahibi tarafından izin verilen diğer kullanıcılar için mümkündür.

Şifrelenmiş dosyalara benzer şekilde, FAT sıkıştırmayı desteklemediğinden, NTFS biriminin dışına ve bir FAT biriminin üzerine kopyalandığında sıkıştırılmış bir dosya otomatik olarak açılır. Örneğin, bir NTFS sabit diskinden bir FAT diskete sıkıştırılmış bir dosyayı kopyalarsanız, hedef medyadaki FAT dosya sistemi sıkıştırılmış dosyaları saklama özelliğine sahip olmadığından, dosya diskete kaydedilmeden önce otomatik olarak açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir