Ne Nedir?

FireWire nedir ve ne işe yarar?

FireWire nedir diye soruyorsanız eğer bu kablo, genellikle bu günlerde karşılacabileceğiniz bir kablo türü değildir.

Ayrıca FireWire kablosu IEEE 1394 olarak da bilinmektedir.

FireWire nedir?

90’lı yılların başında popüler olan bu model, Thunderbolt’un bugün olduğu gibi uzun bir süre için USB’ye rakip bir standarttı. USB 2.0’dan bile daha yüksek hızlar sunan FireWire kablosu, genellikle eski harici sabit disklerde ve dijital fotoğraf makinelerinde karşılaşabileceğiniz türden bir bağlantıdır.

FireWire Kablosu 800 vs. 400

FireWire nedir ve ne işe yarar?

FireWire nedir ve ne işe yarar?

FireWire’ın iki sürümü var ve USB 2.0 ve 3.0’dan farklı olarak, geriye dönük uyumlu değildirler. Bakıldığında benzemiyorlar ve bu da bazı karışıklıklara yol açabiliyordu. Eski standart olan FireWire 400, bir yuvarlak kenarı olan daha düz bir konnektördü ve daha hızlı olan 800 sürümü, USB girişine benzemektedir.

Adlandırma işi ise çok doğru, çünkü kablonun gerçek hızını temsil ediyorlar: 400 Mbps vs 800 Mbps.

Kullanmak için çeviriciye ihtiyacınız olabilir

FireWire Kablosu Nedir

Ne yazık ki şu anda FireWire için, kabloya ihtiyacınız olduğu kadar kendinize bir FireWire-to-2018 adaptörüne ihtiyacınız olduğunu da fark edebilirsinix. Amazon’da bazı çeviricileri bulabilirsiniz, birbiriyle uyumlu olmadıklarından doğru FireWire türü olduğundan emin olmanız yeterli.

FireWire 800’ü kullanmak ve bağlamak istiyorsanız, USB 2.0 adaptöründen uzak durma isteyebilirsiniz, çünkü çok daha yavaş olacaktırlar.

İlgili  HEIC Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir