Ne Nedir?

.MPEG Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

.MPEG dosyası (veya .mpg), internette yayınlanan filmlerin popüler formatı olan MPEG video dosyası biçimidir. Diğer popüler video formatlarından çok daha hızlı indirme yapan belirli bir sıkıştırma türü kullanırlar.

İçerik

.MPEG Dosyası Nedir?

Moving Picture Experts Grubu tarafından geliştirilen (MP3 ve MP4 gibi formatları getiren aynı grup) MPEG, nasıl kullanılacağına bağlı olarak ya MPEG-1 ya da MPEG-2 dosya sıkıştırması kullanan bir video dosyası formatıdır.

  • MPEG-1, VHS kalitesinde ham video ve CD sesini saniyede 1,5 megabit’e düşürmek için çok fazla kalitede kaybetmeden, dünyadaki en popüler ve geniş çapta uyumlu video/ses formatlarından biri haline getirmek üzere tasarlanmıştır. MPEG-1 için video verileri normalde yaklaşık 352 × 240 çözünürlüğe sahip 30 fps’dir.
  • MPEG-2, yüksek kaliteli videolar için video ve sesleri sıkıştırmak ve uydudan dijital televizyon, uydu TV hizmetleri, dijital TV ve DVD Video için sıkıştırma şeması olarak seçilmek üzere tasarlanmıştır. MPEG-2 video formatları, MPEG-1’den (saniyede yaklaşık altı megabit) daha yüksek bit hızlarında video/ses yakalayabilir ve bunu “geliştirilmiş” versiyon haline getirir. MPEG-2 için video verileri normalde 720 × 480 maksimum çözünürlüğe sahip 30 fps’dir.

MPEG Dosyası Nasıl Açılır?

MPEG video dosyalarının gerçek anlamda tamamen uyumlu olması nedeniyle, bunları Windows Media Player, iTunes, QuickTime ve VLC Media Player gibi farklı platformlarda birçok farklı programla açabilirsiniz.

Bir MPEG dosyasını açmak genellikle dosyayı çift tıklatarak ve işletim sisteminizin hangi programın kullanılacağına karar vermesiyle kolaylaştırır. Varsayılan olarak, Windows Windows Media Player’ı kullanır ve macOS QuickTime kullanacaktır.

.MPEG Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Not: Windows kullanıcılarının, Windows Media Player’da bu formatı oynatmak için bir MPEG-2 kodlayıcı yüklemesi gerekebilir.

Bir nedenden ötürü, işletim sisteminizin MPEG açacak şekilde ayarlanmış bir varsayılan programa sahip olmaması durumunda, Windows veya macOS’ta kolayca değiştirilebilir. Ve büyük olasılıkla bunu yapmak zorunda değilsiniz, çünkü yeni bir uygulama yüklediğinizde, yükleme sırasında ilişkilendirmeyi MPEG dosyaları ile ayarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak, daha sağlam bir medya oynatıcısını tercih ediyorsanız, üçüncü taraf bir uygulama indirmek isteyebilirsiniz. VLC Player’ı şiddetle tavsiye ediyoruz. Hızlı, açık kaynaklı, ücretsiz ve Windows, macOS, Linux, Android ve iOS’ta kullanabilirsiniz.

İlgili  AVI Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir