Ne Nedir?

Denuvo Nedir ve Oyuncular Neden Nefret Ediyor?

Denuvo, oyun geliştiricilerin oyunlarına dahil etmeyi seçebilecekleri bir korsanlıkla mücadele (DRM) çözümüdür.

Oyuncular Denuvo için yıllardır üzülüyorlar ve son testlere göre oyunları yavaşlatıyor.

Denuvo Nedir?

Denuvo, oyun geliştiricileri için dijital hak yönetimi (Digital Rights ManagementDRM) çözümüdür. Denuvo’yu lisanslayabilir ve bilgisayar oyunlarına entegre edebilirler. Eğer yaparlarsa, Denuvo yazılımı korsanlığa karşı koruma sağlar. İnsanların oyunları “kırmalarını” ve ücretsiz olarak dağıtmalarını zorlaştırmak için tasarlanmıştır. Denuvo’ya göre, bir oyunu kırmak için gereken “tersine mühendislik ve hata ayıklamayı durduruyor”.

Hiçbir korsanlığa karşı çözüm mükemmel değildir, ancak Denuvo korsana karşı en iyi çalışma sözü verir. Diğer bir deyişle, oyun geliştiricileri oyunlarının bir süre kırılmayacağını ümit ederler.

Denuvo, bilgisayarınıza yüklenmiş ek bir yazılım değil ve yüklü yazılım listenizde görmezsiniz. Denuvo’yu kullanan bir oyunda, Denuvo’nun korsanlıkla mücadele yazılımı vardır. Oyun çalışıyorsa, Denuvo oyunun bir parçası olarak çalışıyordur. Bir oyunu kırmak isteyen herkes Denuvo korumasını aşmalıdır, bu da bu süreci zorlaştırır.

Oyun Performansını Etkiliyor mu?

Adil düşünen oyuncular oyun geliştiricilerin oyunlarını satarak para kazanmalarını istemelidirler. Korsanlıkla mücadele çözümlerinde sıklıkla olduğu gibi, oyuncular da Denuvo’nun meşru ve ödeme yapan müşteriler için sorun yarattığına uzun süre itiraz ettiler.

Denuvo bunun saçmalık olduğunu iddia ediyor. Resmi Denuvo web sitesinde, “Anti-Tamper’ın oyun performansı üzerinde hiçbir belirgin etkisi yoktur ve Anti-Tamper, orijinal çalıştırılabilir oyunların herhangi bir oyun çöküşü için suçlanamaz” diyor.

Ama tam tersine çok fazla kanıt var. TEKKEN 7’nin yöneticisi, Denuvo’nun DRM’yi oyunun PC versiyonundaki performans problemlerinden dolayı suçladı.

Bazı oyun geliştiricileri, yayınlandıktan sonra Denuvo’yu oyunlarından çıkardı. Overlord Gaming, bu oyunların Denuvo ve Denuvo olmayan versiyonlarında bazı kriterler koştu. Extreme Tech‘in belirttiği gibi, Denuvo neredeyse her test edilen oyunda performans sorunlarına neden oluyor. Daha uzun yükleme sürelerinden kare hızındaki düşüşlere kadar Denuvo’nun koruması işleri yavaşlatıyor gibi görünüyor.

Crackleri Durdurur mu?

Oyuncuların neden Denuvo’yu sevmediği açık. Ancak oyun geliştiricileri kullanmaya devam ediyor çünkü crackleri yavaşlatıyor ve korsanlığı daha da zorlaştırıyor (bazen).

Denuvo oyunlarının cracklenmesinin ne kadar sürdüğünü görebilirsiniz. DOOM gibi bazı oyunlar piyasaya sürüldüğü gün kırıldı. Sonic Mania gibi bazıları piyasaya sürüldükten bir hafta sonra kırıldı. Fakat Denuvo bazı oyunlar için çok fazla zaman alıyor gibi görünüyor – Assassin Creed: Origins 99 gün boyunca kırılmadı.

Oyun geliştiricileri için oldukça önemli bir şey. Oyuncular ilk üç ay içinde oynamak istiyorlarsa, oyunu satın almaları gerektiği anlamına gelir; bu da teorik olarak daha fazla satış yapılmasını sağlar.

Denuvo, meşru oyuncular için sorun çıkarsa bile, oyun geliştiricilerin oyunlarında neden onu kullanmayı seçtiklerini görmek kolaydır. Neyse ki, bazı geliştiriciler Denuvo’yu daha sonra kaldıracak kadar iyi. Oyun zaten kırıldıktan sonra çok gereksiz oluyor.

Oyuncular Denuvo’yu Sevmiyor, Ama Oyun Geliştiricileri Yapıyor

Denuvo Nedir

En iyi ihtimalle, oyunu meşru bir şekilde satın alan bir oyuncuysanız, Denuvo sizin için kesinlikle hiçbir şey yapmaz. En kötüsü, Denuvo performans sorunlarına neden olur ve en son oyunları oynamak için daha pahalı bir ekran kartına ve daha hızlı bir CPU’ya ihtiyacınız olur. Müşterilere ödeme yapma deneyimini daha da kötüleştirir.

Diyelim ki Denuvo haklı ve Denuvo’nun kendisi de sorun değil. Bu, oyun geliştiricilerin oyunlarına Denuvo eklerken sıklıkla sorunlara neden olacağı anlamına gelir. Belki de sorun, oyun geliştiricilerin Denuvo’yu doğru şekilde anlamadığıdır. Ancak, her iki durumda da, oyuncular için daha kötü bir deneyim.

Maalesef, oyun geliştiricilerin Denuvo’yu kısa süre içinde kullanmayı bırakmayacakları gibi görünüyor.

Herkes Denuvo Kullanmıyor

The Witcher 3

CD Projekt Red, The Witcher 3‘te korsanlıkla mücadele yazılımı kullanmaz. Herkes indirip oynayabilir. CD Projekt Red ve GOG’nin kurucu ortağı olarak şöyle diyor:

Ancak korsanlık faktörü önemsiz çünkü insanları bir şeyler almaya zorlayamayız. Onları sadece yapmaya ikna edebiliriz.

Pek çok oyun geliştiricisi aynı tutumu benimsemedikçe, Denuvo ve benzeri çözümler uzun bir süre boyunca piyasada olacak. Ama umarım daha iyi olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir