Ne Nedir?

Windows’da bulunan NTUSER.DAT dosyası nedir?

NTUSER.DAT dosyası, Windows’ta her kullanıcı için ayarları ve tercihleri içerir ve bu yüzden onu silmemelisiniz ve değiştirmemelisiniz.

Her kullanıcı profilinde NTUSER.DAT dosyası gizli olarak bulunmaktadır. Windows dosyayı sizin için otomatik olarak yükler, değiştirir ve kaydeder.

NTUSER.DAT Dosyası Nedir?

Masaüstü arka planınız, monitör çözünürlüğünüz, hangi yazıcının varsayılan olduğu veya yüklü programların görünümünde ve ayarlarında bir değişiklik yaptığınızda, Windows’un bir sonraki açılışında tercihlerinizi hatırlaması gerekir.

Windows işletim sistemi, bu bilgiyi ilk önce HKEY_CURRENT_USER Kayıt Defterine kaydederek gerçekleştirir. Siz bilgisayarı kapattığınızda, Windows bu bilgileri NTUSER.DAT dosyasına kaydeder. Bir sonraki bilgisayarı veya oturumu açışınızda, Windows NTUSER.DAT‘ı belleğe yükler ve tüm tercihleriniz Kayıt Defterine tekrar yüklenir. Bu işlem, seçtiğiniz masaüstü arka planı gibi, kullanıcı profilinize özgü kişisel ayarları yapmanızı sağlar.

NTUSER.DAT adı, ilk olarak Windows 3.1 ile tanıtılan Windows NT‘den beri kullanılıyor. Microsoft, DAT uzantısını veri içeren herhangi bir dosyayla kullanabilir.

NTUSER.DAT Dosyası Nerede?

Windows’un illk sürümlerinde, bilgisayarın her kullanıcısı aynı masaüstünü, dosyaları ve programları görebiliyordu. Artık Windows, aynı bilgisayarda birden çok kullanıcıyı daha iyi ve kullanışlı olarak destekliyor ve bunu her kullanıcının profiline bir NTUSER.DAT dosyası yerleştirerek yapıyor. Dosya Gezgini’ni açarak aşağıdaki yola gittiğinizde bu dosyayı bulabilirsiniz:

C:\Users\*kullaniciadiniz*

NTUSER.DAT Dosyası Nerede?

NTUSER.DAT Dosyası Nerede?

Bu klasöre gittiğinizde NTUSER.DAT’ı dosyasını göremediyseniz endişelenmeyin. Microsoft, bu dosyayı düzenlemenizi veya silmenizi istememektedir, bu nedenle bu dosya gizli bir dosyadır. Dosyayı görünür yapmak için Gizli Dosyaları Göster seçeneğini açabilirsiniz.

İlgili  Windows 10'da Gizli Dosya ve Klasörler Nasıl Gösterilir

Muhtemelen bir NTUSER.DAT dosyasına ek olarak, bir veya daha fazla ntuser.dat.LOG dosyası olduğunu fark edebilirsiniz. Her değişiklik yaptığınızda, Windows yeni tercihlerinizi NTUSER.DAT dosyasına kaydeder. Ancak, ilk önce bir kopyasını çıkarır ve önceki ayarlarınızı yedeklemek için ntuser.dat.LOG olarak yeniden adlandırır. Microsoft bile, ayarlarınızı ve dosyalarınızı her zaman yedeklemeniz gerektiğini bilir.

NTUSER.DAT Dosyasını Silebilir miyiz?

NTUSER.DAT dosyanızı asla silmemelisiniz. Windows ayarlarınızı ve tercihlerinizi hatırlaması önemli olduğundan, kaldırılması kullanıcı profilinizi bozar. Bir sonraki oturum açışınızda, Windows’un hesabınızda oturum açamayacağını belirten bir hata mesajı görebilir ve oturumunuz açılmaz.

Windows'da Bulunan NTUSER.DAT Dosyası Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir