Ne Nedir?

.LIT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bu yazımızda LIT dosyası nedir ve LIT dosyası nasıl açılır konularıyla ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

.LIT dosya uzantısına sahip bir dosya Microsoft eReader dosya biçimindeki bir eKitaptır. LIT (“Literature”) dosyaları, Microsoft tarafından yalnızca Microsoft cihazlarında çalışmak üzere tasarlanmış eBook formatlarıdır.

LIT Dosyası Nedir?

LIT dosyası, Microsoft tarafından oluşturulan ve yalnızca 2000’de piyasaya sürülen Microsoft Reader programı tarafından kullanılan bir elektronik kitap biçimidir. Microsoft Reader, kullanıcıların kitaplarını Windows’ta görüntülemelerine izin veren ücretsiz bir uygulamadır. Microsoft, Microsoft Reader’ı 2012’de durdurdu ve artık LIT formatını desteklemiyor.

.LIT Nasıl Açılır?

LIT dosyaları, telif hakkıyla korunan çalışmaların kullanımını, değiştirilmesini ve dağıtımını kontrol etmeye çalışan e-Kitap ve DRM (Dijital Hak Yönetimi) koruması içerir. Bu, her dijital kopyaya erişebilen kullanıcı sayısını sınırlar. Bu nedenle, yetkisiz bir cihazda DRM içeriği açmaya çalışıyorsanız açılmayabilir.

LIT dosyasını açmak için, Microsoft Reader’ın LIT dosyalarını görüntülemesi artık mevcut olmadığı için üçüncü taraf yazılımlarını indirmeniz gerekir.

LIT dosyalarını (ve diğer e-kitap formatlarını) görüntülemek için en iyi ücretsiz ve çapraz platform çözümlerinden biri Calibre’dir. Ücretsiz, çapraz platform (Windows, MacOS, Linux), her tür harika özelliği barındırıyor ve bugün birçok e-kitap dosyası formatını açabiliyor.

Calibre’i yükledikten sonra açın ve araç çubuğundaki “Kitap Ekle” düğmesine tıklayın. Açılır menüde, “Tek Dizinden Kitap Ekleme” ye tıklayın. Birden fazla dizinden birden fazla e-Kitap varsa, diğer seçeneklerden birini seçin.

.LIT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Dosyaları seçin ve “Aç” düğmesine tıklayın.

.LIT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Calibre kitabı kitaplığınıza ekledikten sonra, Calibre görüntüleyicide açmak için başlığı çift tıklatın.

.LIT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

LIT Dosyası Dönüştürmek

LIT dosyası dönüştürmek istiyorsanız bunları Kindle, Kobo, iPad veya Android gibi başka bir cihaza yönlendirmek istiyorsanız, bunları EPUB, PDF gibi bir formata dönüştürmek isteyeceksiniz.

LIT dosyalarını dönüştürmek için, önce sahip olduğunuz dosyanın DRM içermediğinden emin olmalısınız, aksi takdirde dosyayı başka bir formata dönüştürmek, DRM’yi harici olarak devre dışı bırakmadan çalışmayacaktır.

Calibre yine bu iş için en iyi araç olarak bizim tavsiyemizdir. Çoğu eBook formatına dönüştürebilirsiniz.

Calibre penceresinde, dönüştürmek istediğiniz kitabı seçin ve “Kitapları Dönüştür” düğmesine tıklayın.

.LIT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Ardından kullanacağınız cihaza uygun bir çıktı formatı seçin. EPUB mükemmel bir çapraz platform seçimidir. Kindle’ı kullanıyorsanız, MOBI’yi seçmek istersiniz.

.LIT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Son olarak, dönüşümü başlatmak için “Tamam” a tıklayın.

.LIT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir