Ne Nedir?

.EPUB Dosyaları Nedir ve Nasıl Kullanılır?

.EPUB dosya uzantısına sahip bir dosya, e-Kitapları ve diğer içerik türlerini depolamak için kullanılan popüler bir dosya biçimidir. EPUB, Eylül 2007’de Uluslararası Dijital Yayıncılık Forumu’nun (IDPF) resmi standardı seçildi.

.EPUB Dosyası Nedir?

EPUB dosyaları kelimeleri, görüntüleri, stil sayfalarını, yazı tiplerini, meta veri ayrıntılarını ve içerik tablolarını depolayabilir. Düzenleme agnostik olarak kabul edilir, bu da ekran boyutunun formatlamayı etkilemediği anlamına gelir. Bu ve serbestçe kullanılabilen bir standart olması, e-Okuyucuların çoğunun neden EPUB dosyalarını desteklediğinin açıklamasıdır.

.EPUB Dosyası Nasıl Açılır?

Yaygın kullanımları nedeniyle, daha fazla e-Okuyucu, EPUB dosyalarını diğer e-kitap dosya formatlarından daha fazla destekler. İster bir Kobo, Barnes & Noble Nook, isterse de Calibre veya Stanza Desktop gibi birçok ücretsiz programdan birini kullanarak masaüstünüzde bir EPUB dosyası açabilirsiniz. Buradaki kayda değer istisna Kindle. Bir EPUB dosyasını doğrudan Kindle’da okuyamazsınız, ancak Kindle’ın kullanabileceği bir şeye dönüştürmenin yolları vardır.

.EPUB Dosyaları Nedir ve Nasıl Kullanılır?

iPhone ve Android cihazları, e-Kitapları açmak için kendi uygulamalarıyla önceden yüklenmiş olarak gelir (iBooks ve Google Play). Masaüstünüzde bir tane açmaya çalışıyorsanız, muhtemelen bir üçüncü taraf uygulaması isteyeceksiniz.

Windows 10 kullanıyorsanız, Microsoft Edge EPUB dosyalarını doğal olarak görüntüleyebilir. Edge, EPUB dosyalarını işlemek için varsayılan program olarak önceden ayarlanmamışsa, dosyayı sağ tıklatın, “Birlikte Aç” menüsünün üzerine gelin ve sonra “Microsoft Edge” seçeneğini tıklatın.

.EPUB Dosyaları Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Edge daha sonra Reader View için kullandığı aynı formatta görüntülenen kitabınız ile yeni bir sekme açacaktır.

.EPUB Dosyaları Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Elbette, Edge sana en iyi okuma deneyimini vermeyecek. Kalibre gibi herhangi bir sayıda e-kitap formatı açabilen bir şey kullanmanızı öneririz.

EPUB Dosyası Nasıl Dönüştürülür?

Diğer tüm dosya formatları gibi, EPUB’u farklı bir formatta dönüştürmek için özel bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Uzantıyı değiştirmeyi denerseniz, bozuk ve kullanılamaz bir dosyaya sahip olabilirsiniz.

Özel bir dosya formatı kullanan Kindle’ı kullanmadığınız sürece, e-Okuyucunuz büyük olasılıkla EPUB’u desteklemektedir ve tek yapmanız gereken dosyayı e-Okuyucu veya akıllı telefon cihazınızda açmaktır. Fakat Kindle’ınızda bir EPUB dosyası kullanabilirsiniz; sadece önce onu dönüştürmelisin.

Bunun için yine Calibre öneririz. Sadece e-Kitapları açmanıza ve görmenize izin vermez, aynı zamanda, Kindle’ınızın açabileceği MOBI formatı da dahil olmak üzere dosyanızı 16 farklı formata dönüştürebilen güçlü bir araca da sahiptir.

.EPUB Dosyaları Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Üçüncü taraf yazılımları indirmek konusunda fazla hevesli değilseniz veya yalnızca dönüştürmek istediğiniz ve bozmak istemediğiniz bir kitabınız varsa, bazı web siteleri dönüşümü sizin için yapabilir.

Bazı ücretsiz çevrimiçi dosya dönüştürme siteleri; DocsPal, Convertio, ConvertFiles ve Zamzar. Bunların hepsi iyi çalışıyor, ancak DocsPal muhtemelen kullanımı en basit olanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir