Ne Nedir?

VPN nedir? Ücretsiz VPN var mı?

Daha fazla teknik bilgi birikimine sahip olan kullanıcılarla sınırlı olan modern VPN servisleri, güvenlikle rahatlığı bir araya getirir. VPN’ler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, yardım etmek için buradayız.

Neredeyse her gün internet gizliliğiniz hakkında endişelenmenin yeni bir nedeni var gibi görünüyor. Gizlilik düzenlemeleri, kişisel verilerin kötüye kullanımı ve çok daha fazlası için geri dönüşler. Eğer mahremiyetinizin kontrolünü yeniden kazanmanın bir yolu varsa …

Sonuç olarak, sanal bir özel ağ (VPN) böyle bir sorunun cevabıdır.

IP Nedir?

VPN’lerde daha derine dalmadan önce, internete nasıl eriştiğiniz hakkında konuşmalıyız. İnternet protokolü (IP) adresi ev adresinize çok benzer. Bilgisayarınızda internette benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılan bir dizi sayıdır. Fiziksel adreslerin standartlaştırıldığı gibi, internet protokolü bir bilgisayarın adresini standartlaştırır. Bu, bilginin nasıl gönderileceğini, dağıtıldığını ve döndüğünü tanımlar. John.Computer.1234’ü bir adres ve 100 karakter uzunluğunda bir başka adresiniz varsa düşünün.

Bu senaryodaki adresler için sonsuz olasılıkları ve kaçınılmaz olarak izleyecek olan karışıklığı görebilirsiniz. IP adresleri standartlaştırarak çok ihtiyaç duyulan yapıyı ekler. Bu kurallar dizisi şu anda dördüncü versiyonunda ve IP adresiniz bir IPv4 internet adresidir.

Muhtemelen IP adreslerini tükettiğimizi ve bunun teknik olarak doğru olduğunu duydunuz. IPv4 32 bitten oluşur ve 4.29 milyar adresi destekleyebilir. Tüm bu adresler tahsis edilmiş, ancak hepsi kullanılmamış ve internet adreslerinin büyük çoğunluğu IPv4 adresleridir. En son IP sürümü olan IPv6, 128 bit adresler kullanır ve 340,282,366,920,938,000,000,000,000,000,000,000,000 adresleri destekleyebilir. Artık bu IPv6 kullanılabilir durumda, yakında IP adres kıtlığı hakkında endişelenmemiz gerekmeyecek.

İnternete erişen tüm cihazlara bir IP adresi atanır. Bizim için bu, İnternet Servis Sağlayıcımızın (ISS) yönlendiricinize bir IP adresi tahsis ettiği anlamına gelir. Kablosuz bağlantınız varsa, bireysel cihazlarınızın kendilerine ait IP adresleri vardır. IP adresiniz ISS’nizden geldiği için, adınız, konumunuz ve ona eklenmiş tüm web etkinliğiniz vardır. ISP’niz hiç saldırıya uğramışsa, bu veriler kötü birinin elinde olabilir. Ve eğer zorlanırsa, İSS’niz verilerinizi bir emirle uyumlu olarak teslim edebilir. Korsanlıkla uğraşırsanız, telif hakkı sahipleri adına da uyarılar yayınlayabilir.

İlgili  Windows 10'da bulunan bug VPN, Office 365, Teams ve Outlook bağlantı sorunlarına neden oluyor

VPN Nedir?

Bu, yasadışı bir şey yapmıyorsanız, İSS’nizde bu bilgilere sahip olmanın bir zararı olmadığını düşünebilir, ancak yasalara uyan internet kullanıcıları hala endişe verici bir nedene sahip.

Bu olası bir senaryo değil, ancak verilerinizin üçüncü bir tarafın elinde olduğunu bilmek rahatsız edici ve bunun nasıl kullanılabileceği veya kullanılmayacağı konusunda bir sözünüz yok. Ek olarak, Facebook’u çevreleyen gizlilik tartışmaları ve mevcut durumumuza yol açan diğer hizmetler yalnızca güvenlik kaygılarımıza yenilerini ekledi.

İnternet gizliliğinizin kontrolünü yeniden kazanmanın yolları vardır. Bir VPN indirmek, internet aktivitenizi minimal teknoloji anlayışı ile maskeleyebilir.

Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

İSS’lerle çoğu zaman çok fazla seçeneğimiz olmuyor. Birçok bölgede, genellikle sadece bir veya iki seçenek vardır. Milyonlarca kullanıcı için sınırlı miktarda seçeneğe yol açan boşluklar ve politik manevralarla dolu (özellikle ABD’de) kıvrımlı bir tarih.

VPN’ler, kullanıcıların bazı kontrolleri geri kazanmaları için bir yoldur. Unutmayın: Tüm bilgileriniz ve etkinliğiniz IP adresiniz nedeniyle ISS’niz tarafından bilinir. IP adresinizi değiştirerek ISS’nizi değiştirebilir ve internet etkinliğinizi maskeleyebilirsiniz. VPN programı, aktivitenizi kendi sunucularında yönlendirerek bunu yapmanızı sağlar. Etkinliğinize bakan herkese, farklı bir eyalette veya farklı bir ülkede olabilecek yeni bir IP adresiniz olacak.

VPN’ler, Cisco’ya göre, VPN sunucusu ile sizin aranızda oluşturulan bir tünel aracılığıyla aktivitenizi şifreleyerek çalışır. Verileriniz paketlenmiş, kodlanmış ve daha sonra Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) aracılığıyla VPN sunucusu tarafından şifrelenmiş olabilir. Bu, aktivitenizi ve verilerinizi korur, böylece webte anonim olarak sörf yapmaya başlayabilirsiniz.

AES, VPN’nin kullanabileceği bir tür şifreleme protokolüdür. OpenVPN, VPN’ye bağlandığınızda verilerinizi koruyacak şifrelenmiş tüneller oluşturmak için kullanılan bir başka popüler protokoldür. Güvenlik endişeleri nedeniyle daha az popüler olan başka şifreleme protokolleri vardır.

İlgili  Chrome için Üç Harika VPN Uzantısı

Diğer şifreleme protokolleri verilerinizi birçok kez şifreleyerek başka bir güvenlik katmanı ekler. Verileriniz daha güvenliyken VPN, birden çok şifreleme katmanının şifresini çözmek için çalışırken hızınız düşer. Bir el sıkışma gibi düşün. Gizli bir el sıkışma, eğer bu politikaysa, popüler bir gece kulübünün kapısından seni alır. Kulübünüze erişiminizin olup olmadığını belirlemenin hızlı, ama etkili bir yolu. Ancak, kulüp birden fazla tokalaşma gerektiriyorsa, tüm güvenlik kontrollerinden geçtikçe daha fazla zaman harcar.

VPN’de Nelere Bakmalıyız?

Tüm VPN eklentileri eşit değildir. Tüm VPN servisleri aynı şeyi yapmaya çalışırken, ekstraları değişebilir.

Gizlilik, herhangi bir VPN ile ilgili temel endişedir. Sizin için en iyi ve ücretsiz VPN‘i bulmak, söz konusu hizmetin gizlilik uygulamalarına dikkat etmek anlamına gelir. Tüm VPN’ler şifreli tünele sahip olacak, ancak ek güvenlik özelliklerine sahip olup olmadıklarına bakın. Bir popüler seçenek kötü amaçlı yazılım engelleyici.

Başka bir güvenlik katmanı bir killswitch. Bu özellik, herkese açık Wi-Fi kullanıyorsanız ve aniden bağlantınız kesilirse kullanışlıdır. Bu olursa, verileriniz ve kişisel bilgileriniz korunmayacak, ancak yerel ağdaki diğer kişiler için teorik olarak hala erişilebilir olacaktır. Bu nedenle, bağlantınız düşerse tüm bağlantıyı otomatik olarak kapatan bir VPN’ye sahip olmanız önemli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir