Ne Nedir?

.MP4 Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

.Mp4 dosya uzantısına sahip bir dosya MPEG-4 video dosyası formatıdır. MP4’ler, internetten video indirmek ve aktarmak için kullanılan daha yaygın video dosyası formatlarından biridir. Ses, altyazı ve hareketsiz görüntüleri de saklayabilen çok yönlü ve sıkıştırılmış bir video formatıdır.

.MP4 Dosyası Nedir?

MP4 dosyaları, ISO / IEC ve Motion Picture Experts Group (MPEG) tarafından ISO / IEC 14496-12: 2001 standardı kapsamında oluşturulmuştur. Bu nedenle, MP4 görsel-işitsel kodlama için uluslararası bir standarttır.

Başlangıçta 2001 yılında oluşturulan MPEG-4, QuickTime Dosya Biçimi (.MOV) temel alınarak hazırlanmıştır. Mevcut sürüm 2003 yılında piyasaya sürüldü. MP4, bir dijital multimedya kapsayıcı biçimi olarak düşünülüyor.

MP4 videolarında kullanılan yüksek sıkıştırma derecesiyle, bu dosyalar diğer video formatlarından çok daha küçük boyutlarda olur. Dosya boyutunu küçültmek, dosyanın kalitesini etkilemez. Hemen hemen tüm orijinal kalite korunur. Bu MP4’ü taşınabilir ve web dostu bir video formatı yapar.

MP4 dosyaları ses çalarken, bunlar sadece ses içeren dosya formatları olduğundan, M4A ve MP3 ile karıştırılmamalıdır.

MP4 Dosyası Nasıl Açılır?

MP4 video için standart bir dosya formatı olduğundan, hemen hemen tüm video oynatıcılar MP4’ü desteklemektedir. Bir dosyayı açmak için tek yapmanız gereken videonuzu çift tıklamaktır ve işletim sisteminizin varsayılan video görüntüleyicisiyle açılır. Android ve iPhone, MP4’ün de oynatılmasını doğal olarak destekliyor. Dosyaya dokunmanız yeterlidir. Videonuzu kısa sürede izleyeceksiniz.

Windows ve macOS kullanıcıları herhangi bir üçüncü taraf yazılımı yüklemeye gerek kalmadan MP4 dosyalarını oynatabilirler. Windows, Windows Media Player‘ı varsayılan olarak kullanır; MacOS’ta QuickTime kullanılarak oynatılır.

.MP4 Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

İlgili  MKV Videoları MP4'e Nasıl Çevrilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir