Ne Nedir?

.DAT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Dat dosya uzantısına sahip bir dosya, dosyayı oluşturan programla ilgili belirli bilgileri depolayan genel veri dosyasıdır. Bunları kullanan bazı uygulamalar CCleaner, Porteus ve Minecraft’dır. 

İçerik

Dat Dosyası Nedir?

.DAT dosyası, ele alınacak yazılımlar için önemli bilgiler içerir. DAT dosyasında yer alan bilgiler genellikle düz metin veya ikilidir, ancak nadiren VCDGear veya CyberLink PowerDirector gibi programlar için bir video dosyasının gerçek verileri olarak bunlarla karşılaşabilirsiniz.

Birçok program .DAT dosyalarını oluşturur, açar ve referans alır. Sadece uygulama tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış ve kullanıcı tarafından manuel olarak açılmamışlardır. Minecraft gibi pek çok oyun, seviye boyunca oyuncuların hareket etmesini sağlayan DAT dosyalarını kullanır.

.Dat Dosyası Nasıl Açılır?

Karşılaştığınız DAT dosyasının bilgisayarınızda yazılıma ilişkin metin, resim, video veya yapılandırma dosyaları içerip içermediğini anlamak zor olduğundan, bir dosyayı nasıl açtığınız, hangi bilgileri içerdiğine bağlı olarak değişir. Çoğu zaman, DAT dosyaları düz metin biçimindedir ve bunları herhangi bir standart metin düzenleyicisiyle açabilirsiniz.

Dat Dosyasını Metin Editörü ile Açmak

Örnek olarak burada Windows için Notepad++ kullanıyoruz, ancak hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun, herhangi bir metin düzenleyiciyle metin içeren bir DAT açabilirsiniz. Bu işlem, dosyayı açmak için biraz farklı olabilir, ancak karmaşık değildir.

Windows’da açmak istediğiniz DAT dosyasını sağ tıklayın ve ardından “Birlikte Aç” komutunu tıklayın.

.DAT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

“Birlikte Aç” penceresinde, kullanmak istediğiniz metin düzenleyiciyi seçin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

.DAT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Açtığınız dosyanın metin tabanlı olması şartıyla, içeriği okuyabilmeniz gerekir.

.DAT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

Düz metin içermeyen bir dosyayı açmaya çalıştıysanız, çok sayıda “NUL” referansı ve bazı belirsiz karakterler görebilirsiniz.

.DAT Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

 

İlgili  Windows 10 Redstone 5 ile Gelen Yeni Notepad Özellikleri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir