Ne Nedir?

.DMG Dosyası Nedir? ve Nasıl Açılır?

.DMG dosyası, Apple tarafından geliştirilen ve macOS işletim sisteminde kullanılan uygulamalar için Apple Disk Image dosyalarıdır.

macOS Neden .DMG Dosyası Kullanır?

MacOS’un .DMG dosyalarını kullanmasının ana nedeni, dosyanın doğru bir şekilde indirildiğinden ve değiştirilmediğinden emin olmaktır. DMG dosyaları, temelde %100 bozulmamış olduğunu doğrulayan bir sağlama toplamı denilen bir şey içerir. Dosya açtığınızda şöyle bi ekran görürsünüz:

DMG Dosyası Nedir? (Nasıl Açılır?)

Bu küçük pencere önce dosyanın doğrulanması aşamasından geçer ve dosyanın iyi olduğundan emin olduktan sonra çıkarmak için işlem yapar. MacOS’un .DMG dosyalarını kullanmasının ikinci nedeni: İndirme işleminizi daha küçük hale getiren sıkıştırılmış bir biçimdir (ZIP dosyası gibi).

DMG Dosyaları Nasıl Açılır?

Neyse ki, macOS her şeyi kolaylaştırmak için mükemmel bir iş çıkarmaktadır. Dosyayı açmak için yapmanız gereken tek şey, Mac’inize bağlamak için DMG dosyasına çift tıklamaktır.

DMG Dosyası Nedir? (Nasıl Açılır?)

DMG iki yere eklenir: masaüstünüzde ve sabit sürücünüzün altındaki Finder kenar çubuğunda. Bunlardan birini tıklatarak DMG dosyası açılabilir.

DMG Dosyası Nedir? (Nasıl Açılır?)

Bir DMG dosyasını açtığınızda genellikle iki şey görürsünüz: uygulama ve uygulama klasörünüze bağlantı. Bazı DMG’ler (yukarıda gösterilen Steam DMG’si gibi) arka planlara sahiptir, ancak bu yalnızca görünüştür.

Uygulamayı yüklemek için, Uygulamalar klasörünüze sürükleyin. Kopyalama bir saniye sürebilir ve bittiğinde, başka bir uygulamada olduğu gibi uygulamayı Launchpad veya Spotlight’tan başlatabilirsiniz.

DMG Dosyasını Silmek

DMG Dosyası Nedir? (Nasıl Açılır?)

Uygulamayı yüklemeyi tamamladığınızda, uygulamayı DMG biçiminde ve Uygulamalar klasörünüzde bulabilirsiniz. Artık gerek kalmadığı için .DMG dosyasını da silebilirsiniz.

Öncelikle, sağ tıklayıp “Çıkar” komutunu seçerek veya diskin yanındaki çıkarma düğmesine basarak DMG’yi çıkarın. Bu, DMG dosyasını sisteminizden kaldırır.

Windows’ta DMG Dosyaları Kullanabilir miyim?

7-Zip’in DMG’leri çıkarmak için desteği vardır. DMG’yi farklı bir sıkıştırılmış biçime (Windows için ISO gibi) dönüştürmek isterseniz, dmg2img gibi bir araç işi tamamlayacaktır.

DMG Dosyası Nasıl Oluşturulur?

DMG Dosyası Nedir? (Nasıl Açılır?)

Düzgün sıkıştırma seviyeleri sunmanın yanı sıra, DMG dosyaları 128 ve 256 bit AES şifrelemesini de destekler, bu da parola korumalı bir sıkıştırılmış klasör oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

Disk Utility’yi açın ve Dosya> Yeni Görüntü> Klasörden Resim’yi seçin. Açılan pencerede, şifrelemek istediğiniz klasörü seçin ve “Seç” düğmesine tıklayın.

DMG Dosyası Nedir? (Nasıl Açılır?)

Bundan sonra, dosyayı nereye kaydedeceğiniz ve şifreleme kullanıp kullanmama gibi bazı ek seçenekleri yapılandırma şansınız olacak. Klasörü şifrelediğinizde, Mac’iniz şifrenizi iki kez girmenizi ister.

Ayrıca varsayılan olarak DMG dosyası salt okunurdur, ancak bir okuma-yazma DMG’si istiyorsanız, “Görüntü Biçimi” seçeneğini “Sıkıştırılmış” dan “Oku / Yaz” olarak değiştirin.

DMG Dosyası Nedir? (Nasıl Açılır?)

İşte bu kadar. Yeni DMG dosyanızı açmak istediğinizde, seçtiğiniz şifreyi isteyecektir. Şifreyi yazdıktan sonra, DMG dosyası diğerlerine benzer şekilde açılacaktır.

DMG Dosyası Nedir? (Nasıl Açılır?)

İlgili  Mac'inizdeki Silinen Dosyaları Kurtarın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir