Playstation

PlayStation 4 İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

Sony PlayStation 4, özellikle orijinal 2014 modelindeki yavaş indirme hızlarıyla ünlüdür. Bu her zaman donanıma bağlı olmayabiliyor – arka planda çalışan yazılımlar, Wi-Fi sorunları ve diğer ağ sorunlar buna sebep olabilir.

İndirme Hızlandırma için İpuçları

Sadece PS4’te değil, herhangi bir cihazda indirme hızınızı artırmak için birkaç temel ipucunu uygulayabiliriz. İnternet bağlantınız bant genişliğini tüm cihazlarınız arasında paylaşıyor. Dizüstü bilgisayarınıza bir dosya indirmek veya Netflix‘i 4K’da izlemek, interneti yavaşlatabilir. Maksimum hız için, diğer indirme ve izlemeleri duraklatın ve PS4’ünüzün istediği tüm bant genişliğini kullanmasına izin verin.

PS4’ünüzde birden fazla indirme işlemini sıraya koymak da aynı etkiye sahiptir. Konsolun sahip olduğu bant genişliğini paylaşması gerekir, bu nedenle belirli bir indirme işleminden vazgeçmek isterseniz, diğer indirmelerinizi duraklatmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Son olarak, arka planda indirirken çevrimiçi oyunlar oynamayın. Aşağıda göreceğiniz gibi, bu indirme hızınızı büyük ölçüde sınırlamaktadır. İndirmenin kendisinin performansınızı olumsuz yönde etkilemesi, gecikme tehlikesi ve sizi dezavantajlı hale getirebilecek bağlantı sorunları ortaya çıkması da olasıdır.

Çalışan Uygulamaları Kapatın

İndirme hızınızı artırmanın en hızlı yollarından biri, çalışan tüm işlemleri kapatmaktır. Bunun çarpıcı bir şekilde indirmeleri kendimiz için hızlandırdığını gördük ve tek gereken birkaç düğmeye basmak.

 1. PlayStation 4 çalışırken, denetleyicideki PS düğmesini ekranda bir menü görünene kadar basılı tutun.
 2. “Uygulamaları Kapat” seçeneğinin üzerine gelin ve X düğmesine dokunun.

Bu ipucunun kökleri Juho Snellman’ın 2017’deki blog yazısında bulunuyor. Sistem programcısı, bir oyun veya başka bir uygulama çalışırken konsolun “alma penceresi” nin önemli ölçüde azaldığını keşfetti.

Sony muhtemelen bu davranışı oyunlara ve diğer yazılımlara öncelik vermek için tasarlamıştır; bu nedenle PSN’den öğeleri indirebilir ve hala çevrimiçi oyunlar oynayabilirsiniz. Bir yüklemeyi bitirmek için acele ediyorsanız, çalışan oyunları veya uygulamaları kapatmaktan ve bir süre başka bir şey yapmaktan uzak durmalısınız.

İndirmeyi Duraklat ve Devam Et

Kendimiz için işe yarayan diğer bir ipucu, indirmenizi duraklatıp tekrar başlatmaktır. PS4’ünüzün büyük bir güncelleme veya yeni bir oyun indirmesi çok yavaşladıysa, bu ipucu bir şeyleri ilerletmek için yardımcı olabilir.

Playstation 4 İndirmeyi Duraklat ve Devam Et

Bunu yapmak için, Bildirimler altındaki indirme sırasına erişmeniz gerekiyor:

 1. PS düğmesine bir kez basarak PS4 panosuna erişin.
 2. Bildirimler’in üzerinde gelmek için sol kumanda kolunda (veya d-pad’de) “yukarı” düğmesine, ardından X’e dokunun.
 3. Listede “İndirilenler” seçeneğini görmeli, üzerine gelmeli ve X düğmesine dokunmalısınız.
 4. Şu anda indirilen öğenin üzerine gelin ve X düğmesine dokunun, ardından “Duraklat” ı seçin.
 5. Vurgulanan indirme işleminde tekrar X düğmesine dokunun ve “Devam Et” seçeneğini seçin.
İlgili  The Last of Us Part 2, en hızlı satan PS4 oyunu olarak rekor kırdı

İndirme işleminizin yeniden başlaması birkaç dakika sürecektir, ancak bu sefer etrafta bu sürenin daha hızlı indirilmesi ve daha kısa bir tahmini indirme süresi göstermesi gerekir. Bunu, özellikle hız seviyesinin çok düşük olduğunu tekrar fark ederseniz, birden çok kez deneyebilirsiniz.

PlayStation 4’ünüzü Dinlenme Moduna Alın

Boş zamanınız varsa ve şu anda PS4’ünüzü kullanmıyorsanız, Dinlenme Modu hızı biraz artırmanıza yardımcı olabilir. En iyi sonuçlar için, bu makalenin başında anlatıldığı gibi dinlenme modunu etkinleştirmeden önce tüm uygulamaları kapatın.

PS4 Dinlenme Moduna Alma

PS4’ünüzü dinlenme moduna almadan önce, makineniz beklemedeyken indirme işleminizin devam etmesi için arka plan internet erişimini etkinleştirmeniz gerekir. PlayStation 4 Ayarları menüsünü ziyaret edin ve “Güç Tasarrufu Ayarları” na gidin, ardından X’e dokunun. “”Dinlenme Modunda Kullanılabilir Özellikleri Ayarla” yı seçin ve “İnternete Bağlı Kal” özelliğini etkinleştirdiğinizden emin olun.

Artık PS4’ünüzü kontrol ünitenizdeki PS düğmesini basılı tutarak, “Gücü” aşağı kaydırıp “Dinlenme Moduna Girin” i seçerek dinlenme moduna geçirebilirsiniz. İndirme işleminizin ilerlemesini görmek için PS4’ünüzü tekrar açmanız gerekir.

Kablolu Bağlantı Kullanın

Kablosuz ağlar yavaş ve parazitlenme eğilimli olabilir. Modern bir yönlendiriciniz olsa bile, hava durumunu veya komşunuzun kablosuz kanal seçimini kontrol edemezsiniz. Çok daha istikrarlı bir ağ bağlantısı için, tamamen kablosuz olarak ayarlayın ve bunun yerine bir Ethernet kablosu kullanın.

Orijinal PS4, kablosuz bağlantısı nedeniyle kötü bir şekilde ünlüdür, ancak kablolu bağlantı, hem Slim hem de Pro donanım revizyonlarında performansı artıracaktır. Yönlendiriciniz konsolunuza yakınsa, bu kolay bir düzeltmedir. Tüm PS4 modellerinin arkasında bir Ethernet bağlantı noktası bulacaksınız; standart Ethernet kablosunun bir ucunu konsolunuza ve diğerini modeminizde ki boş bir bağlantı noktasına bağlayın.

Fakat PS4’ünüz ve yönlendiriciniz farklı odalarda veya farklı katlarda ise? Ethernet güç hattı adaptörleri zaten duvarlarınızda bulunan kabloları kullanmanızı sağlar.

Birçoğumuz için kablosuz ağlar tek seçenek. Orijinal PS4 modeli yalnızca 802.11b/g/n 2.4 GHz kablosuz desteği sunarken, yeni PS4 Slim ve PS4 Pro modelleri 5 GHz bandında çift bant 802.11ac’ı destekliyor. 2,4 GHz kablosuz, çift bant 5GHz’den daha iyi duvar penetrasyonuna sahipken, eski standart da daha yavaştır ve parazite daha duyarlıdır.

Hala bir kablosuz bağlantı kullanmak konusunda istekli iseniz, mümkünse 5GHz kullandığınızdan emin olun. İdeal olarak, modem ve konsol aynı odada ya da yönetebildiğiniz kadar yakın olmalıdır. Paraziti önlemek için kullanılacak en iyi kanalları belirlemek için kablosuz tarama yapmayı unutmayın.

İlgili  Hitman: Blood Money ve Absolution, PlayStation 4 ve Xbox One'a Geliyor

DNS Sunucularınızı Değiştirin

DNS, Alan Adı Sistemi anlamına gelir ve web için bir adres defteri gibidir. Kullandığınız DNS sunucuları, bir web adresini girdiğinizde hangi sunucuların çözüleceğini belirler. DNS sunucularını değiştirmediyseniz, servis sağlayıcınızın varsayılanlarını kullanıyorsunuzdur.

Bazı kullanıcılar, DNS sunucularını değiştirmenin PS4 indirme hızı sorunlarını çözdüğünden bahsediyor. Bazılarının seçtiğiniz DNS sunucusu seçiminin, konsolunuzun indirmeler için kullandığı sunucuları etkilediğine dair teorileri var. Bunun nasıl çalıştığından emin değiliz. Her iki durumda da, Internet servis sağlayıcınız tarafından sağlananlardan daha hızlı olduklarından Cloudflare veya Google’ın DNS sunucularını kullanmanızı öneririz.

Bunu yapmanın en iyi yolu, ağınızdaki tüm cihazları etkileyecek olan yönlendiricinizdeki DNS sunucularınızı değiştirmektir.

Bir deneme yapmak istiyorsanız, Google (8.8.8.8 ve 8.8.4.4), CloudFlare (1.1.1.1) tarafından sağlanan alternatif DNS sunucularını kullanabilir veya bulunduğunuz yere göre en hızlı DNS sunucularını seçebilirsiniz.

PS4 DNS Sunucularınızı Değiştirin

Ev ağınızın tamamındaki DNS sunucusunu değiştirmek istemiyorsanız, yalnızca PS4’ünüzde değiştirebilirsiniz. Modeminiz de daha önce değiştirdiyseniz, bunu yapmanız gerekmez.

PS4’ünüzün kullandığı DNS sunucularını değiştirmek için:

 1. Konsolunuzun “Ayarlar” menüsüne erişin ve “Ağ” a gidin, ardından X düğmesine dokunun.
 2. “İnternet Bağlantısını Ayarla” seçeneğini vurgulayın ve ardından X düğmesine dokunun.
 3. Geçerli kurulumunuza göre “Wi-Fi Kullan” veya “LAN Kablosu Kullan” arasından seçim yapın.
 4. Bağlantınızı nasıl ayarlamak istediğiniz sorulduğunda, “Özel” i seçip X düğmesine dokunun.
 5. Bir Wi-Fi ağı seçin ve gerekirse şifreyi girin.
 6. “IP Adresi Ayarları” için “Otomatik” seçeneğini seçin ve X düğmesine dokunun.
 7. “DHCP Ana Bilgisayar Adı” için “Belirtme” yi seçin ve X’e dokunun.
 8. “DNS Ayarları” için “Manuel” seçeneğini seçin ve X düğmesine dokunun.
 9. “Birincil DNS” ve “İkincil DNS” alanlarına istediğiniz iki DNS sunucusu ekleyin, ardından “İleri” seçeneğini seçin ve X düğmesine dokunun.
 10. “MTU Ayarları” için “Otomatik” seçeneğini seçin ve X düğmesine dokunun.
 11. “Proxy Sunucusu” için “Kullanmayın” ı seçin ve X’e dokunun.
 12. Son olarak, “İnternet Bağlantısını Test Et” seçeneğini seçin ve X düğmesine dokunun, ardından testin tamamlanmasını bekleyin.

Sorun İnternet Hızınız Olabilir mi?

En son ne zaman internet hızınızı test ettiniz? İnternet hızınız yavaşsa, PS4’ünüze hiçbir şey yapmamanız gerekmektedir. Bağlantınızı bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar kullanarak Speedtest.net’e giderek veya iOS ve Android için Speedtest uygulamalarını indirerek test edin.

Hızınız yüksek değilse, sorunu servis sağlayıcınıza iletme zamanı gelmiştir. Ayrıca sorunu daha iyi teşhis etmek için günün farklı saatlerinde birçok kez test edebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir