Playstation

PlayStation 5’e Değişken Yenileme Hızı gelecek

Sony PlayStation 5’te de yakında sadece Microsoft Xbox Series X, Xbox Series S ve Xbox One X’de bulunan Değişken Yenileme Hızı gelecek.

Değişken Yenileme Hızı veya VRR, bir konsolun veya bilgisayarın çerçeveleri bir ekrana yalnızca yeni bir çerçeve mevcut olduğunda itmesine olanak tanıyan bir görüntüleme tekniğidir. Yüksek performansa sahip oyunlarda bu, oyunların oynanmasını daha kötü hissettiren ekran yırtılmasının ve “titremenin” azalmasını sağlamaktadır.

Sony, PlayStation 5’e Değişken Yenileme Hızı Geleceğini Doğruladı

Takın zamanda güncellenen PS5 SSS‘ye göre, PlayStation 5 oyuncuları, yakında bu özelliğin konsola gelmesi haberi ile rahatlayabilirler.

Sony, “PS5 VRR’yi destekliyor mu” başlıklı bölümde şunları belirtmiş durumda:

“PS5 donanımı, HDMI 2.1 aracılığıyla Değişken Yenileme Hızını (VRR) destekler. Gelecekteki bir sistem yazılımı güncellemesinden sonra, PS5 sahipleri VRR’yi destekleyen oyunlar oynarken uyumlu TV’lerin VRR özelliğini kullanabilecekler. “

Değişken Yenileme Hızı, PlayStation 5’in 4K 120 fps veya 8K‘ya kadar çıkış yapmasına izin veren yeni HDMI 2.1’in temel ayaklarından biri olduğundan, bu özelliğin desteklenmemesi zaten ilginç olurdu. Call of Duty Black Ops Cold War gibi yüksek kare hızına sahip oyunlar, zaman zaman genellikle birkaç kare düşerken, VRR iyi bir geri dönüş özelliği sağlayacaktır.

İlgili  PlayStation 5’in yeni DualSense Kontrol Cihazı tanıtıldı

VRR, performansın optimum olmadığı zamanlar için önemli bir özelliktir. Bu, geliştiriciler yeni donanıma alıştıkça oyunların çıkışında dahil edilmesi gereken bir özelliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir