Connect with us

Arama yapın

Windows

İşe Yarar Windows 10 Kısayolları

Windows 10 Kısayolları
Windows 10 Kısayolları

Windows 10 kısayolları, özellikle proje geliştirirken hızlı olmanız açısından büyük bir önem sağlar. Bu bağlamda Windows 10 ile ilgili çeşitli kısayollar bilmeniz sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Belki birkaç tane biliyor olabilirsiniz fakat bu konuda daha fazlasını öğreneceksiniz.

Kullanışlı Windows 10 Kısayolları

Bir proje geliştirirken masaüstüne hemen ulaşmanız gerekiyor. Bu konuda tek tek uygulama pencerelerini aşağı indirmenize gerek yok. Hemen “Başlat + D” kombinasyonunu kullanarak masaüstüne erişebilirsiniz. Eğer farklı bir pencere açmadan tekrar aynı tuş kombinasyonunu kullanır iseniz pencereler geri gelecek ve kaldığınız yerden hızla devam edebileceksiniz.

Sohbet ettiğinizi düşünelim. Arkadaşınıza bir dosya atacaksınız ve tam olarak nerede olduğunu bilmiyorsunuz. Dosya gezginini açmak için başlat menüsüne girmekle uğraşmayın. Hemen “Başlat + E” tuşlarına basın. Karşınızda Windows Gezgini yer alacak. Bu sayede hızlı bir şekilde dosyalarınıza erişebileceksiniz.

Kullanışlı Windows 10 Kısayolları

Kullanışlı Windows 10 Kısayolları

“Çalıştır” yazılımı çoğu zaman birçok kullanıcının, özellikle programcıların sıkça kullandığı bir uygulamadır. Eğer bu uygulama için kısayol kullanmıyor iseniz “Başlat + R” tuşlarına basarak hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Sohbette veya yazı yazarken emoji eklemek istediniz. Emojilere hızlıca ulaşmak için ekran klavyesini açmanıza gerek yok. Yeni Windows 10 güncellemeleri ile “Başlat + .” tuşları size bir kolaylık sağlıyor. Son güncellemelerde eklenen bu özellik sayesinde emoji listesine hızlıca ulaşabiliyorsunuz ve istediğiniz emojiyi yazıya ekleyebiliyorsunuz.

Bir diğer kısayol ise “Başlat + ,” olmakta. Bu kısayol masaüstünü göstermeye yarar. Bu tuşlara basılı tuttuğunuz sürece masaüstü görünür. Eğer ki masaüstünü kontrol etmek isterseniz bu tuşları kullanarak hızlıca göz gezdirebilirsiniz. Bu sistem özellikle masaüstünde aradığınız dosyanın olup olmadığını kontrol etmek için önemli olabilir.

“Windows + TAB” tuşu ise Windows 10 kısayolları arasında işe yarar bir diğer kombinasyondur. Bu tuşlara bastığınızda karşınıza bir portal çıkar. Burada geçmişte açtığınız dosyalar ve sanal masaüstü verileri yer alır. Ayrıca aktif olarak çalışan yazılımlar da burada bulunmakta.

Bir diğer kısayol ise yazılımları hızlıca kapatmak için. Eğer bir yazılımı hemen kapatmak istiyor iseniz “ALT + TAB” tuşlarına basılı tutarken fare ile istediğiniz uygulamayı kapatabilirsiniz.

Yorum yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

Benzer Yazılar

Cloud

Zoom’da toplantı oluşturma ile arkadaşlarınızla veya iş toplantılarınız için evden çalışırken görüntülü görüşmeler başlatabilirsiniz.

Windows

Microsoft Windows 7, şimdiye kadar yayınlanan Windows işletim sistemlerinin en başarılı sürümlerinden biridir.

Ne Nedir?

PPTX nedir diye soracak olursanız; .PPTX uzantısına sahip olan bu dosya, Microsoft PowerPoint tarafından oluşturulan Microsoft PowerPoint Open XML (PPTX) dosyasıdır.

Cloud

Zoom ekran paylaşımı ile görüşme sırasında masaüstünüzü tüm katılımcılarla kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.