Windows

Windows 10 1909 Güncellemesi Çıkış Tarihi Bilgileri

Windows 10 için gelecek olan yeni güncelleme duyurulduğundan beri devam eden tek bir soru var: Windows 10 1909 güncellemesi ne zaman çıkıyor? İşte cevap ve diğer önemli detaylar.

Windows 10 1909 sürümü, işletim sisteminin Kasım 2019’da yayınlanması beklenen bir sonraki ana sürümdür. Ancak önceki sürümlerden farklı olarak, bu sürüm önemli herhangi bir özellik veya değişiklik içermemekte. Bunun yerine, Microsoft’un Mayıs 2019 Güncellemesi ile yaptığı çalışmaları geliştirmek için küçük bir güncelleme olarak sunulacak.

Windows 10 1909 Güncellemesi Yeniden Yükleme Gerektirmiyor

Zaten Windows 10 1903 sürümünü kullanıyorsanız, bilgisayarınız yeni sürümü Windows Update aracılığıyla bir toplu güncelleştirme olarak alır ve yükleme şekli her ay aldığınız güncelleştirmelere benzer olacaktır. Bu yeni yaklaşımı kullanarak Microsoft, yükseltme işleminin daha az zorlayıcı ve daha hızlı olacağını, çünkü tam yeniden kurulum gerektirmeyeceğini umuyor.

Ancak, cihazınız daha eski bir sürüme sahipse (Ekim 2018 Güncellemesi veya Nisan 2018 Güncellemesi gibi), yükseltme işleminde Windows 10’un tam olarak yeniden yüklenmesi gerekir.

Her zamanki gibi Microsoft, güncelleştirmeyi yalnızca kullanıma sunma sırasında sorunları en aza indirecek şekilde uyumlu olan aygıtlara algılamak ve sunmak için yapay zekayı kullanmayı planlıyor. Ardından, yeni sürüm daha fazla test edildiğinde, daha geniş bir şekilde kullanıma sunulacaktır.

Ayrıca Windows 10 1909 güncelleştirmesini Media Creation Tool ve Update Assistant‘ı kullanarak da yükleyebilirsiniz. Ancak yükleme işlemi önceki sürümlerde olduğu gibi kalır. (Yine de, 1903 sürümünü çalıştıran bir cihazda Güncelleme Yardımcısı’nı kullanarak, kısmi veya tam yeniden yüklemeyi kullanarak 1909 sürümüne güncelleme yapıp yapamayacağı belli değil.)

Windows 10 1909 Sürümü İsteğe Bağlı Bir Güncellemedir

Microsoft, bu özellik güncellemesini isteğe bağlı bir güncelleme olarak yayınlamayı planlıyor; bu, işlemi Windows Update ayarları sayfasından el ile başlatana kadar indirme ve yükleme yapamayacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, cihazınız ömrünün sonuna yaklaşan bir Windows 10 sürümü kullanıyorsa, sonuçta 1909 sürümü otomatik olarak yüklenir. Bunun olmasını engellemek istiyorsanız, güncellemeyi Ayarlar ekranında engellemeniz gerekmektedir.

Windows 10 1909 Yenilikleri

Windows 10 1909 özellikleri ve yenilikleri ile ilgili olarak, 1909 sürümü, bildirimler, pil ömrü ve işlemcilerle ilgili bazı iyileştirmeler içeren yalnızca küçük bir güncellemedir. Tarih ve saat aralığından ve diğer birkaç değişiklikten takvim etkinlikleri oluşturma yeteneğine sahip olacaksınız.

İlgili  Windows 10 1909 Güncellemesi (19H2): Tüm Yenilikler ve Değişiklikler

Microsoft Yeni Güncelleme Yolunu Test Ediyor

Microsoft güncellemeleri daha az zorlayıcı yapmak için yeni bir yaklaşım test ediyor.

Tam yükleme gerektiren iki sürümü yayınlamak yerine, yalnızca yılın ilk büyük güncellemesini ilerletmek için yeniden yükleme yapılması gerekir ve ikinci büyük güncelleştirme, halihazırda çalışan cihazlar için Windows Update aracılığıyla toplu güncelleme olarak ulaşacak küçük bir hizmet güncellemesi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir