Windows

Windows 10 2004 – Mayıs 2020 Güncellemesi Çıkış Tarihi Detayları

Windows 10‘un yeni büyük güncellemesi olan 2004 sürümü Mayıs ayında geliyor ve çıkış tarihi ile ilgili bilmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Windows 10 2004 sürümü, Mayıs 2020 Güncelleştirmesi’nin, birkaç hafta boyunca Release Preview ring olarak yayınlandıktan sonra 12 Mayıs 2020‘de (muhtemelen) yayınlanması bekleniyor ve bu ilk altı aylık güncellemeyle, çok sayıda iyileştirmelere ve bazı küçük yeni özelliklere sahip olacağız.

Kesin tarih doğrulanmamış olmasına rağmen, mevcut küresel sağlık durumu ışığında Microsoft, yeni sürümü kullanıma sunma planlarında değişikliğe gidebilir.

Windows 10 2004 Sürümü Çıkış Tarihi

Önceki sürümlere benzer şekilde, 2004 sürümü, Windows 10 çalıştıran uyumlu bilgisayarlar için Mayıs 2020’de ücretsiz bir isteğe bağlı güncelleme olarak sunulacak.

Özellik güncellemesi sistem yapılandırmanız için kullanılabilir hale geldiğinde, bir bildirim alacaksınız ve yalnızca işlemi manuel olarak başlattığınızda, Windows Update yeni sürümü indirecek ve yükleyecek. Ancak, bilgisayarınızın hizmet sonuna yaklaşan bir sürüm çalıştırıyorsa, Windows 10 özellik güncellemesini otomatik olarak yüklemeye çalışır.

Eski sürümler için yapılan bu otomatik yükseltme hemen gerçekleşmez. Genellikle, hizmetin sonuna yaklaşan cihazlar yeni sürümün kullanıma sunulmasından birkaç hafta sonra gerçekleşir.

Tabii ki, Medya Oluşturma Aracı ve Güncelleme Yardımcısı‘nı kullanarak yine de manuel olarak yükseltebilirsiniz. Alternatif olarak, Windows 10 2020 sürümü ISO dosyasını Medya Oluşturma Aracı’nı kullanarak resmi olarak kullanılabilir hale gelir gelmez indirebilirsiniz.

Windows 10 2004 Yenilikleri

Dosya Gezgini

Artık Windows 10 2004 koyu temada kullanıldığında Dosya arama kısmında da koyu renkleri içeriyor.

Dosya Gezgini’ndeki arama kutusu artık Windows Arama tarafından kontrol ediliyor. Ek olarak, aynı zamanda Dosya Gezgini’ndeki arama kutusunun, görev çubuğundaki aramayı kullanırken olduğu gibi çevrimiçi OneDrive içeriğiyle de bütünleştirileceği anlamına geliyor.

İlgili  Windows 10'da hızlı bir şekilde büyük boyutlu klasörleri silebilirsiniz
Görev Çubuğu

2004’den itibaren Windows 10, Takvim uygulamasını açmanıza gerek kalmadan görev çubuğunda takvim etkinlikleri oluşturmak için Saat ve Tarih bölümüne yeni bir seçenek ekliyor.

Windows Arama geliştirmeleri

Windows Arama için yazım denetleme teknolojisi artık “powerpiont” ve “exce;” gibi arama sorguları için küçük yazım hatalarını akıllı bir şekilde anlıyor ve düzeltiyor. Eskiden bu yazım hatalarında bir sonuç gelmiyordu.

Ayrıca arama deneyimi, sorguyla eşleşmeyen ayarlar ararken ilgili sonuçları göstermek için bir güncelleme alıyor. Örneğin, “boş” yazarsanız, en iyi eşleşme sonucu anlamaya yardımcı olması için “İlgili: yer aç” etiketli “Akıllı Depolamayı aç” ı içerir.

Sanal Masaüstü

Farklı görevlerinizi ayırmak için sanal masaüstleri kullanıyorsanız, artık masaüstünün başlığını tıklayabilir ve her sanal masaüstü için özel bir ad belirleyebilirsiniz.

Başlat Menüsü

20H1 güncellemesinden itibaren, Başlat menüsünü açtığınızda, çevrimiçi sonuçları, uygulamaları ve belgeleri aramak için hızlı erişime sahip “Aramayı yazmaya başlayın” adlı yeni bir liste göreceksiniz.

Teslim İyileştirme

Teslim İyileştirme ayarları sayfasının, bant genişliğini mutlak bir değer olarak atmak için yeni ayarlar içerdiğini fark edebilirsiniz. Bunu, Ön Plan indirmeleri veya arka plan indirmeleri için ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.

Son olarak, 2004 sürümünden itibaren Cortana artık Windows 10’un bir parçası olmayacak. Bunun yerine, Microsoft Store üzerinden güncellenen ve asistanla etkileşim kurmak için metin veya ses komutu özelliğine sahip yeni bir sohbet tabanlı arayüz kullanabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir