Xbox

Microsoft, son güncellemede Cortana’yı Xbox One’dan kaldırıyor

Microsoft, Xbox Giriş sayfasını tekrar değiştiriyor ve bu kez, arayüzü “düzene sokmanın” yanı sıra, Cortana’yı varsayılan ses yardımcısı olarak kaldırıyor.

Microsoft’un, Xbox One’ın kullanıcı arayüzünü konsolun altı yıllık kullanım ömründe birçok kez yeniden düzenledi. Bu en son güncelleme, Twists çubuğunu ekranın üst kısmından basit düğmeler haline getirerek daha kolay hale getirecek. Güncelleme resimlerinden Xbox Game Pass, Mixer, Microsoft Store ve Xbox Topluluğu için yeni düğmeler olduğunu görebiliyoruz. Bunlar en son oynadığınız oyunun altına yerleşmiş durumdalar.

Microsoft, Son Güncellemede Cortana'yı Xbox One'dan Kaldırıyor

Xbox Insider Takım Lideri Bradley Rossetti’ye göre bu güncelleme, Xbox’ın kullanıcı arayüzündeki karmaşıklığı, herhangi birinin oyunlarına olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşmasını engelleyebilecek olan şeyleri azaltmak için tasarlandı: “Geri bildirimlerinizi duyduk ve sizi oyun deneyimlerinize daha hızlı bir şekilde giriş yapabilmeniz ve içeriğinizi daha önde ve merkezden uzak tutmak için Ana Sayfa üzerinde geliştirmeye devam ettik.” Ayrıca, daha yeni oyunları öne çıkarmak için “etrafa dağıtılmış şeyler” de var. Oldukça şık bir görünüm olduğunu söyleyebiliriz.

Xbox Ana Sayfası’nın yenilenmesine ek olarak, Microsoft Cortana‘yı da kaldırıyor. Özellikle, onunla doğrudan kulaklığınızla iletişim kuramazsınız. Ancak Cortana uygulamanız varsa hala erişebilirsiniz.

Xbox’taki sesli komutlar yıllardır var ve “Xbox” diyerek onları tetikleyebiliyordunuz. PS4 benzer bir “PlayStation” komutu kullanıyor. Cortana, 2016 yaz güncellemesinde eklenmişti ve “Hey Cortana”, “Xbox” dan daha kolay anlaşılacağı çağrısında bulunulmuştu.

Microsoft’un, yeni nesil konsolunun gelmesinden yalnızca bir yıl önce mükemmel Xbox One kullanıcı arayüzünü oluşturduğunu söyleyebiliriz. Umarız Project Scarlett’de bu kadar sıkıntı yaşamazlar. Yeni güncelleme, bu sonbaharda tüm Xbox One kullanıcılarına sunulacak ve bu hafta Alpha Skip Ahead grubunun üyeleri tarafından kullanılabilecek durumda olacak.

İlgili  Windows 10'da Oyun Modu nasıl etkinleştirilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir