Xbox

Xbox 360 Kırmızı Işık Problemi: Çözüm Yolları

Xbox 360 eski nesil bir konsol olabilir, ancak klasik oyun makinesi ve aile eğlencesinin bir parçası olarak hâlâ bol miktarda çalışıyor. Ama herhangi bir makine gibi, bozulabilir. Konsolunuz ön taraftaki kırmızı LED’leri yanıp sönüyorsa, bunun nasıl düzeltileceğini açıklıyoruz açıklanır.

Kırmızı Işık Problemi (Red Ring Of Death) Nedir?

Çevrimiçi argoda RRD olarak da adlandırılan ölümün kırmızı halkası, güç düğmesini çevreleyen dört LED’dir. Konsol normal olarak çalıştığında, halkanın sol üst çeyrek katı bir yeşil olacaktır. Konsol bir hatayla karşılaşırsa, LED’lerden bir ila dört tanesi kırmızı renkte yanıp söner.

Bu sadece orijinal Xbox 360 konsolunda görülebilir. Geçerli modeller, Xbox 360 S ve Xbox 360 E, sadece bir tane görünür LED’e sahip. Bu konsollar için televizyon ekranınızda hata kodlarını (https://support.xbox.com/en-US/browse/xbox-360/errors) görürsünüz.

Bir Kırmızı Led Işığı

Xbox 360 Kırmızı Işık Problemi: Çözüm Yolları

Bu kod “donanım arızası” anlamına gelir ve genellikle TV’nizdeki “E-74” gibi bir hata koduyla birlikte gelir. Çözmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Xbox 360’ınızı tamamen kapatın. Tüm ışıklar devre dışı bırakılmalı ve konsoldaki fanın kapanmasını duymalısınız.
 2. Tüm kabloları ve cihazları konsoldan çıkarın. Bu, güç kaynakları, denetleyiciler, USB ve diğer aksesuarları içerir.
 3. Takılıysa harici sabit sürücüyü çıkarın. Harici sabit sürücü, konsolun üstünde bir “çarpma” olacaktır. Sabit sürücünün üstündeki serbest bırakma düğmesine basın ve kaldırın.
 4. Güç kaynağını tekrar bağlayın ve konsolu yeniden başlatın. Denetleyicileri ve aksesuarları bir kez hataya tekrar kadar bağlanın, bu belirli bir aksesuarla ilgili bir sorun olduğunu söyler veya hepsi sorun olmadan bağlantı kurulur.
 5. Konsolu kapatın ve sabit sürücüyü tekrar takın. Konsolu yeniden başlatın ve sürücüyü kontrol edin. Hata görüntüleniyorsa, konsolu tekrar kapatın ve olası onarım veya değiştirme seçenekleri için Microsoft desteğine başvurun.

İki Kırmızı Led Işığı

Xbox 360 Kırmızı Işık Problemi: Çözüm Yolları

İki kırmızı LED, Xbox 360’unuzun aşırı ısındığı anlamına gelir.

 1. Konsolu kapatın ve yanındaki veya etrafındaki öğeleri temizleyin. Özellikle soğutma fanlarını veya konsoldaki fanı engelleyen herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin.
 2. Xbox 360’ınızı, TV’nizin yakınında açık alana sahip başka bir yere taşıyın. Kalabalık bir rafta ise, öğeleri kaldırın ve kendisine bir boşluk verin.
 3. Konsolu yeniden başlatmadan önce en az bir saat soğumaya bırakın.

Üç Kırmızı Led Işığı

Xbox 360 Kırmızı Işık Problemi: Çözüm Yolları

Bu, daha önce bahsettiğimiz Red Ring Of Death. Üç LED, “genel donanım hatası” için koddur. Ancak, bunun aslında sorun olduğundan emin olmak için iki kez kontrol etmelisiniz.

 1. Güç kaynağına bakın. Cihazınıza giden güç kablosunun yanında “tuğla” üzerinde bir LED olmalıdır. Bu LED yeşilse, sorun konsolda.
 2. LED kırmızı veya turuncu ise, güç kaynağını fişten çekin ve konsolu farklı bir çıkışta kontrol edin. TV’ye takmanıza gerek yoktur; Kırmızı LED’lerin yanmadığından emin olmanız yeterlidir. Güç kaynağında yeşil ışıklı kırmızı LED’leriniz varsa, konsolunuzun onarılmasını veya yeni bir tane satın almanız gerekir.
 3. Konsolunuzun onarım ihtiyacı varsa, herhangi bir aksesuar veya harici sabit sürücüyü çıkardığınızdan emin olun. Bu, orijinal konsolunuzun tamir edilememesi durumunda yeni bir Xbox 360’da kaldığınız yerden devam etmenize yardımcı olacaktır.

Dört Kırmızı Led Işığı

Xbox 360 Kırmızı Işık Problemi: Çözüm Yolları

Bu, en ciddi problem içeren bir uyarı olarak görünebilir, ancak sadece Xbox 360’ınızı televizyonunuza bağlayan kablo düzgün çalışmadığı içindir. Konsolunuzu kapatın ve kabloyu hem televizyonunuzdan hem de Xbox’ınızdan tamamen çıkarın. Birkaç dakika bekleyin ve sonra yeniden bağlayın. Kablo hala düzgün çalışmıyorsa, kabloyu değiştirin.

Bunu yapmadan önce, bir HDMI bağlantı noktası için Xbox 360’ınızın arkasına bakın. Başka bir portla HDMI bağlantısını deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir