Android

Android için Seri Numarası Öğrenme Yolları

Cihaz seri numarası, üreticinin telefona verdiği benzersiz bir koddur. Telefonunuzun seri numarasını bulmanız gerekiyorsa, öğrenebileceğiniz birkaç yer vardır.

Seri numaraları genellikle harf ve sayıların birleşiminden oluşmaktadır. Standart bir uzunluğu bulunmamaktadır. Seri numarası, genellikle aşağıda göreceğiniz gibi, cihazın kutusunda ki “S/N:” ile gösterilir. Tüm Android sürümlerinde olduğu gibi, seri numaranızı öğrenmenin farklı yolları bulunuyor.

Cihazın Kutusundan Seri Numarasını Öğrenmek

Cihazın Kutusundan Seri Numarasını Öğrenmek

Genellikle, cihazın orjinal kutusunun üzerinde seri numarası bulunmaktadır. Bu seri numarası kutunun üzerindeki IMEI gibi numaraların yer aldığı barkodlarla beraber bulunmaktadır.

Cihaz Pilinin Altından Öğrenmek

Bir çok Android cihaz çıkarılabilir pillerle gelmemektedir. Ancak çıkarılabilir pile sahip bir cihazınız varsa, genellikle pilin altında seri numarasını bulabilirsiniz.

Sistem Ayarlarından Öğrenmek

Cihazınızın seri numarasını yazılım içerisinde bulmak için Ayarlar > Sistem bölümüne gidin.

Sistem Ayarlarından Öğrenmek

Ardından Telefon Hakkında > Durum bölümüne girin.

Sistem Ayarlarından Seri Numarası Öğrenmek

Cihazınızın seri numarası genellikle bu ekranın alt taraflarında bulunmaktadır.

Sistem Ayarlarından Seri Numarası Öğrenmek

Cihazınızın seri numarasını burada göremiyorsanız, Telefon Hakkında bölümünde biraz daha gezinmeniz gerekebilir, üreticiye bağlı olarak farklı bir menü altına yerleştirilmiş olabilir.

Kullanılan Seri Numarası Nedir ve Özel Kalmalı mı?

Seri numarası, üretici tarafından genellikle cihaz envanterini izlemek için kullanılır; temel olarak onarımlar ve garanti talepleri gibi şeyler için. Bununla birlikte, bir seri numarasının paylaşılmasının, sizi üzmenize neden olabileceği bazı durumlar vardır. Örneğin, seri numaranızı paylaşıyorsanız ve bir kişi bir cihaza sahte bir garanti onarımı yazmak için kullanıyorsa, kendinizi aniden garanti kapsamı dışında bir telefonla bulabilirsiniz.

İlgili  Google Play Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir