Android

İşte Android Q Yenilikleri ve Alacak Cihazlar!

Google, bugün I/O geliştiricileri konferansının açılış konuşmasını yaptı ve yeni Pixel 3A telefonlarını, Google Asistan ve Google Dubleks’teki gelişmeleri ve daha fazlasını açıkladı. Şirket ayrıca Android Q olarak da bilinen Android 10 olan yeni Android işletim sistemine gelen yeni özellikleri de açıkladı.
İşte Google’ın mobil işletim sisteminin en yeni ve en iyi sürümü için kullandığı bazı yeni özelliklerle ilgili bilmeniz gerekenler;

En İyi Android Q Özellikleri

Canlı Altyazı

Google ayrıca, canlı bir altyazı özelliğini güçlendiren cihaz içi makine öğrenme yazılımını da tanıttı. Google’ın “altyazıları içeriği daha erişilebilir kılmaktan daha kolay bir şey” olduğunu söylediği, dünya genelinde 466 milyon işitme engelli insan var.

Amaç, tek bir dokunuşla WiFi veya veriler etkin olmasa bile, videolarda, podcast’lerde veya sesli mesajlarda olsun, kullanıcıların telefonlarında oynatılan tüm medyaları otomatik olarak altyazı sunmaktır.

Bu aygıt üstü makine öğrenme yazılımı, Android Q’nun, kullanıcılara bir adres gönderildiğinde, Google Haritalar’ı açma yönlendirmeleri de dahil olmak üzere kullanıcılar mesaj aldığında akıllı öneriler sunabileceği anlamına gelir.

Bu özellik, işitme zorluğu olan veya sağır olan bir kişi için yardımcı olabilir. Google, altyazıyı buluttan ziyade, telefonun kendisine bildiren yapay zeka ağını hareket ettirmeyi başardı ve yazılımın çalışması için internete bağlı olması gerekmez. Bu algoritma akıllı telefonunuzda sadece 80 megabayt yer kaplayan bir yazılımdır.

Karanlık Modu

Android 10, Google’ın Karanlık Tema adını verdiği karanlık bir mod alıyor. Telefonunuza heyecan verici siyah renkli bir görünüm vermenin yanı sıra, karanlık mod bir telefonun batarya ömrünü uzatabilir. Bunun nedeni, bir OLED ekranında, ayrı ayrı piksellerin gerçekten kapanması olabilir. Karanlık mod açıkken ve ekranın bölümleri tamamen siyah olduğunda, bu piksellerin kapalı olduğu ve pilin daha az iş yaptığı anlamına gelir.

İlgili  Microsoft, OneDrive paylaşımları için Dosyalarıma Ekle seçeneği getiriyor

Android Q Özellikleri

Daha İyi Gizlilik ve Konum Kontrolü

Google ve Android gizlilik ayarlarında gezinmek kafa karıştırıcı olabilir. Android Q, konumunuz gibi bilgilerin kontrol edilmesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Örneğin, şu anda Android’de, bir uygulamanın konumunuza erişip erişmediğini yönetirken, iki seçenek vardır. Evet veya Hayır.

Ancak Google’ın Android’in kıdemli direktörü Stephanie Cuthbertson, I / O açılış etkinliğinde Android’in bir uygulamanın konumunuzu her zaman, asla veya “yalnızca uygulamayı kullanırken” bilmesini isteyip istemediğinizi seçmenize izin vereceğini söyledi. konumunuzu bir uygulamayla paylaşmanın yollarından yararlanmak isteyen insanlar için harika bir orta yol yararlı olabilir (ya da örneğin Uber’in sizi nereden alacağını bilmesi gerekir), ancak bir uygulamaya her zaman izin vermek istemezsiniz. bu bilgiyi bilmek için. iPhone’lar zaten konum için “Uygulamayı Kullanırken” seçeneğine sahipler ve aynı şeyi yapma yolunda Android’i görmek harika.

Android Q ayrıca Ayarlar uygulamasında yeni bir “Gizlilik” seçeneği ekleyecektir. Bu da umarım bu seçimlerin ayrıştırılmasını kolaylaştırır. Gizlilikten bahsederken, Google kesinlikle Android ile ilgili olmasa da, yakın geçmişte ortaya koydukları bu özelliğin artık mevcut olduğunu açıkladı. Bu özellik, şirketten 3 veya 18 ay sonra verilerinizin bazılarını otomatik olarak silmenizi istemenizi olanak tanıyor.

Özellikle, artık Web ve Uygulama etkinliğiniz için bir seçenek mevcuttur. Bu seçimi bulmak için Google hesabınıza giriş yapın. Veri ve kişiselleştirme, ardından Web ve Uygulama etkinliği, ardından Etkinliği Yönet ve ardından “Otomatik olarak silmeyi seç” yazan düğmeyi tıklayın. Aynı seçenek Konum’a da gelmelidir. Android Q, odaklanmış daha fazla özellik sunacak. Bu mod devreye girdiğinde sizi rahatsız etmeyi bırakmasını istediğiniz belirli uygulamaları seçtiğiniz “Odak modu” gibi dijital servisler ile daha fazla ebeveyn kontrolü gibi özellikler de yer alacak.

5G Teknolojisi

Muhtemelen 5G’nin vaatleri hakkında çok şey duyuyorsunuz, ki bu yavaş yavaş gelen daha hızlı, yeni nesil hücresel ağ anlamına geliyor. Uzmanlar, Android’in bu yeni sürümünün 5G’yi doğal olarak desteklediğini söyledi. Telefonda çalışan yazılımın yanı sıra, akıllı telefonun kendisinin de bulunduğu yerde bir 5G sinyali alabilmesi için doğru dahili donanıma sahip olması gerektiğini unutmayın. Şu anda en öne çıkan 5G özellikli telefon Samsung Galaxy S10 5G’dir, ancak henüz böyle bir telefon satın almak için acele etmemelisiniz.

İlgili  Windows 10 Version 1809 (Redstone 5): En İyi 7 Özellik

Katlanır Telefon Desteği

Android Q, Samsung Galaxy Fold gibi katlanan telefonlarla da çalışacak şekilde tasarlanmıştır (bu katlama ekranı ile ilgili sorunlar nedeniyle çıkış tarihi henüz yoktur). Ancak Samsung’un piyasa dışı bırakması bir yana, Android’in bu yeni sürümü “ekran sürekliliği” gibi özellikleri katlayan telefonları destekliyor. Başka bir deyişle, bir katlanır telefonun ön ekranında bir uygulama kullanıyorsanız ve ardından cihazı tablet boyutlu ekran gibi kullanmak isterseniz yazılımsal olarak hiçbir problem yaşamadan normal bir telefon kullanıyormuşçasına tüm özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Denemek için sabırsız mısınız? Bugün bir beta sürümü mevcut ve denemek için bir Pixel telefonuna ihtiyacınız yok. Asus, Nokia, Sony ve Huawei gibi şirketler tarafından yapılan Cuthbertson’a göre, 21 farklı telefonda çalışacaksınız.

Android Q Beta alacak telefon modelleri;

 • Asus Zenfone 5Z
 • Essential Phone
 • LG G8
 • Huawei Mate 20 Pro
 • Nokia 8.1
 • OnePlus 6T
 • OPPO Reno
 • realme 3 Pro
 • Sony Xperia XZ3
 • TECNO SPARK 3 Pro
 • Vivo X27
 • Vivo NEX S
 • Vivo NEX A
 • Xiaomi Mi 9
 • Xiaomi Mi Mix 3 5G
 • Google Pixel 3
 • Google Pixel 3 XL
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel
 • Google Pixel XL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir