Apple

iPhone’da Klasör Nasıl Oluşturulur?

iPhone’unuzda klasörler oluşturmak, ana ekranınızda dağınıklığı azaltmanın etkili bir yoludur. Uygulamaları gruplamak aynı zamanda telefonunuzu daha kolay kullanabilmenizi de sağlayabilir.

Klasörler oluşturma işlemi çok basittir. iPhone’unuzda klasörler oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

iPhone’da Klasör ve Uygulama Grupları Yapın

 1. Klasör oluşturmak için, klasöre yerleştirilecek en az iki uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. Hangi ikisini kullanmak istediğinizi belirleyin.
 2. Ekrandaki tüm uygulamalar titremeye başlayana kadar uygulamalardan birine hafifçe dokunup basılı tutun (Bu, uygulamaları yeniden düzenlemek için kullandığınız işlemle aynı işlemdir).
 3. Uygulamalardan birini diğerinin üzerine sürükleyin. İlk uygulama ikincisine birleştiğinde, parmağınızı ekrandan çekin. Klasörünüz oluşacaktır.
 4. Daha sonra gördüğünüz, hangi iOS sürümünü kullandığınıza bağlı olarak değişir. iOS 7 ve üstü sürümlerde, klasör ve önerilen ad tüm ekranı kaplar. iOS 4-6’da, iki uygulamayı ve klasörün ekran boyunca küçük bir şeritte yer aldığını görürsünüz.
 5. Adın üzerine dokunarak ve ekran klavyesini kullanarak klasörün adını düzenleyebilirsiniz.
 6. Klasöre daha fazla uygulama eklemek isterseniz, klasörü küçültmek için duvar kağıdına dokunun. Ardından daha fazla uygulamayı yeni klasöre sürükleyin.
 7. İstediğiniz ve düzenlediğiniz tüm uygulamaları eklediğinizde, iPhone’un ön merkezindeki Ana Sayfa düğmesine tıklayın ve değişiklikleriniz kaydedilsin.
 8. Varolan bir klasörü düzenlemek için, klasör hareket etmeye başlayana kadar basılı tutun.
 9. Bir kez daha dokunun ve klasör açılacak ve içeriği ekranı dolduracaktır.
 10. Metne dokunarak klasörün adını düzenleyin.
 11. Sürükleyerek daha fazla uygulama ekleyin.
 12. Değişikliklerinizi kaydetmek için Ana Sayfa düğmesini tıklayın.

iPhone'da Klasör Nasıl Oluşturulur?

iPhone Klasör İsim Önerileri

Bir klasör oluşturduğunuzda, iPhone önerilen bir ad atar. Bu ad, klasördeki uygulamaların geldiği kategoriye göre seçilir. Örneğin, uygulamalar App Store’un Oyunlar kategorisinden geliyorsa, klasörün önerilen adı Oyunlar’dır. Önerilen adı kullanabilir veya yukarıdaki 5. adımdaki talimatları kullanarak kendinizinkini ekleyebilirsiniz.

İlgili  iPhone ve iPad için Siri kapatma adımları

iPhone 6S, 7, 8 ve X’de Klasör Oluşturma

iPhone 6S ve 7 serilerinde, iPhone 8 ve iPhone X’de klasörler oluşturmak biraz zor. Bunun nedeni, bu cihazlardaki 3D Dokunmatik ekranın, ekrandaki farklı baskılara farklı yanıt vermesidir. Bu telefonlardan birine sahipseniz, yukarıdaki 2. adımda fazla basmayın. Sadece hafif bir dokunuş ve tutma yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir