Webmaster

WordPress’te Gutenberg Devre Dışı Bırakmak ve Klasik Editöre Geri Dönmek

Gutenberg’i devre dışı bırakmak ve klasik WordPress editörüne geri dönmek mi istiyorsunuz?

Gutenberg, klasik WordPress editörünün yerini alacak yeni bir WordPress editörüdür. Modern görünmekle birlikte, birçok kullanıcı kullanmakta zorlanıyor ve klasik editörü tercih ediyor. Bu makalede, Gutenberg’i kolayca nasıl devre dışı bırakacağınızı ve klasik editörün WordPress’te nasıl etkinleştirileceğini göstereceğiz.

Gutenberg Nedir?

Gutenberg, WordPress yazma deneyimini modernleştirmeyi hedefleyen ve yakında gelecek olan bir WordPress editörüdür.

Sayfa oluşturucu eklentisi gibi çalışır ve öğeleri bir gönderi veya sayfaya sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Amaç, daha fazla esneklik sunmak ve WordPress kullanıcılarının zengin multimedya içerikleri için benzersiz düzenler oluşturmasını sağlamak.

WordPress 4.9.8’den beri, WordPress takımı WordPress kontrol panelinde Gutenberg’i denemek için bir bildirim ekledi. Bu bilgi notunun amacı, milyonlarca WordPress kullanıcısından geri bildirim almak ve ilk sürümü için Gutenberg’i hazır hale getirmektir.

Gutenberg Nedir?

Gutenberg, WordPress 5.0 sürümü ile bu yıl çıkması beklenen varsayılan WordPress editörü olacak.

Neden Gutenberg Editörünü WordPress’te Devre Dışı Bırakıyoruz?

Birçok kullanıcı, mevcut durumda Gutenberg’in canlı siteler için hazır olmadığını düşünüyor. Bu Gutenberg eklentisi üzerinde derecelendirme ortalamasının 5 üzerinden 2.3 olmasından anlaşılmaktadır.

Negatif incelemelere rağmen, WordPress çekirdek ekibi, Gutenberg’i WordPress 5.0’da varsayılan düzenleyici haline getirecek şekilde ilerliyor.

Bu, birçok kullanıcıyı çok endişelendiriyor. Gutenberg’i devre dışı bırakıp klasik editörleri saklamak için bir seçeneğe sahip olmak istiyorlar.

Neyse ki, bunu yapmanıza izin veren WordPress ekibi tarafından bir eklenti var.

Gutenberg’i kolayca devre dışı bırakıp klasik WordPress editörünü kullanmaya devam edelim.

Klasik Editör Eklentisi ile Gutenberg’i Devre Dışı Bırakmak

Bu yöntem için, temel WordPress katılımcıları tarafından geliştirilen ve sürdürülen Classic Editor eklentisini kullanacağız.

Yapmanız gereken ilk şey, Classic Editor eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir.

İlgili  WordPress 5.0 Beta 3 Yayınlandı

Eklenti aktifleştirildiğinde Gutenberg editörünü devre dışı bırakır.

Bu eklenti size Gutenberg ve Classic editörünü aynı anda tutmanız için bir seçenek sunuyor. Bunu eklentinin ayarlarında yapılandırabilirsiniz.

Sadece WordPress yönetici alanınızdaki Ayarlar »Yazma sayfasına gidin. “Klasik editör ayarları” altında ilgili ayar seçeneğini göreceksiniz.

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık klasik düzenleyiciyi kullanarak yeni yayınlar oluşturmak için Mesajlar menüsünün altında yeni bir bağlantı görebileceksiniz.

Klasik Editör Eklentisi ile Gutenberg'i Devre Dışı Bırakmak

Ayrıca klasik editörü kullanarak eski makaleleri de düzenleyebileceksiniz. Mesajlar »Tüm Gönderiler sayfasına gitmeniz yeterlidir. Mesajların altındaki ‘Düzenle (Klasik)’ bağlantısını görebilirsiniz.

Klasik Editör Eklentisi ile Gutenberg'i Devre Dışı Bırakmak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir