Connect with us

Arama yapın

Windows

Windows 10’da System32 ve SysWOW64 arasındaki farklar

Windows 10

Windows 10’un 64 bit sürümünü kullananlar, Program Dosyaları etiketli 2 klasöre sahiptiler. Aralarındaki tek fark, sonunda (x86) ile bitmesidir.

Bu 2 klasörün yanı sıra, Windows’un 64 bit sürümleri System32 ve SysWOW64 olarak bilinen iki ayrı DLL kitaplığı klasörü ile birlikte gelmektedir.

Birçoğunuz bu klasörlerin amacının tam olarak ne olduğunu merak edebilirsiniz. Bu nedenle Windows 10’da System32 ve SysWOW64 arasındaki farklar için bu makaleyi oluşturduk.

Windows 10’da System32 ve SysWOW64 arasındaki farklar

System32

System32, Windows program dosyalarını, hem programlar tarafından kullanılan .DLL kitaplık dosyalarını hem de Windows’un bir parçası olan .EXE yardımcı programlarını içermektedir. Ayrıca, burada bulunan dosyaların çoğu işletim sistemine aittir.

Ancak, üçüncü taraf uygulamalar kendi DLL dosyalarıyla birlikte gelebilir ve burada da depolanabilirler.

SysWOW64

Adındaki 64, aslında Microsoft’un işletim sisteminin bir parçası olan Windows 64 bit yazılımında Windows 32 bitini de içerebileceği anlamına geliyor.

Windows’un 32 bit programları Windows’un 64 bit sürümünde çalıştırmasına izin veren budur. WoW64, programların düzgün çalışmasını sağlamak için dosya erişimini otomatik olarak yeniden yönlendirmektedir.

Bir programı kurarken iki olası senaryo vardır:

 1. Windows’un 64 bit sürümüne 32 bit bir program yüklerseniz ve C:\Program Files klasörüne yazmaya çalışırsa, WoW64 programı C:\Program Files (x86) klasörüne yönlendirir.
 2. C:\Windows\System32 klasörüne erişmek istiyorsa, WoW64 C:\WindowsSysWOW64 dizinine işaret eder.
  • Windows bunu kendi başına bir dosya sistemi yeniden yönlendiricisi kullanarak yapar

System32 ve SysWOW64

32 bit bir bilgisayarda, veriler aşağıdaki gibi saklanır:

 • 32 bit programlar dosyalarını C:\Program Files’da depolar
  • Sistem genelinde kütüphane konumu C:\System32

64 bit bir bilgisayarda, veriler aşağıdaki gibi saklanır:

 • 64 bit programlar dosyalarını C:\Program Files’da depolar
  • Sistem genelinde C:\Windows\System32 klasörü 64 bit kitaplıklar içerir
 • 32 bit programlar dosyalarını C:\Program Files (x86) içinde saklar
  • Sistem genelinde klasör C:\Windows\SysWOW64 klasörüdür
İlgili  Uzak Masaüstü (RDP) Nasıl Etkinleştirilir?

İsimler neden bu kadar kafa karıştırıcı?

Sonunda, her şey alışkanlıklara ve kodlamaya bağlı. 32-bit uygulamalar C:\Windows\System32 dizinini kullanmak için kodlanmıştır.

Windows’un 64 bit sürümleri için yeniden derlendiklerinde, geliştiriciler C:\Windows\System32 dizinini kullanmaya devam ettiler. Bu nedenle, tam kodlama revizyonundan kaçınmak için kütüphane adını korudular.

Yorum yaz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

Benzer Yazılar

Cloud

İnsanlar her zamankinden daha fazla, yüz yüze görüşmektense Zoom gibi web konferansı yazılımları ile yapılan sanal toplantıları kullanıyorlar. İlgili  Windows 10 1809 Nasıl Silinir?...

Bilim

Bugün SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşmak üzere bir roket fırlatacak. Ve bu durum şirket için her zamanki işlerden biri gibi görünse de, bu sefer...

Android

Android 11 için 3 Haziran’da yapılacak olan tanıtım etkinliği küresel salgın ve George Floyd’un ölümü nedeniyle ertelendi. İlgili  Windows 10 2004 güncellemesi ile İsteğe...

Google

Netflix Party Chrome eklentisi ile siz ve davet ettiğiniz arkadaşlarınızın uzaktan bir araya gelip Netflix’i izleyebilirsiniz. İlgili  1809 Sürümünün Ardından Windows 10 Sürüm 1803...